Podziemna Armia Powraca - Tadeusz Płużański

 


Podziemna Armia Powraca

1 marca 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski składa kwiaty przed aresztem przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, następnie wybranych kombatantów zaprasza do swojego pałacu. Wielkie społeczne obchody mają miejsce po południu: upamiętnienia przed byłymi miejscami kaźni, wielki marsz z portretami Pileckiego, "Inki" czy "Łupaszki", msza w archikatedrze. Władza świętuje osobno, Polacy osobno.

W tym roku podwójnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych już nie będzie. Pierwszy raz od lat będą wspólne - zarazem państwowe, jak i społeczne. Prezydent Andrzej Duda objął swoim patronatem uroczystości w całym kraju. Wyklęci przez komunę Żołnierze Niezłomni, jak za czasów Lecha Kaczyńskiego, znów uzyskali rangę bohaterów narodowych, których III RP oficjalnie uważa za wzorce do naśladowania. Dla poprzedniej władzy autorytetami byli Jaruzelski czy Bauman. Komunistyczni zbrodniarze. Widzą Państwo zmianę?

Marzec 2014 r. Fundacja "Łączka" gości w Pałacu Prezydenckim. Słyszymy, że ekshumacja Żołnierzy Niezłomnych z bezimiennych dołów śmierci na Powązkach Wojskowych może być trudna. Następnie prezydent Komorowski razem z prezesem IPN Kamińskim oraz sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Kunertem ustawowo uzależnia wydobycie bohaterów od zgody komunistycznych rodzin, które położyły się na górze. Prace są przerwane na trzy lata.

Kilka dni temu Fundacja "Łączka" złożyła w Pałacu Prezydenckim podpisy ponad 85 tys. Polaków. Domagają się jak najszybszych ekshumacji, identyfikacji i godnego upamiętnienia ofiar stalinowskich zbrodni w wielkim narodowym panteonie. Z ust prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego słyszymy, że w tym roku prace na "Łączce" zostaną wznowione.

Październik 2014 r. MON Tomasza Siemoniaka pochowało z honorami w Koszalinie mordercę Danuty Siedzikówny "Inki" - prokuratora, który dla bohaterskiej sanitariuszki żądał kary śmierci. MON Antoniego Macierewicza właśnie otworzył razem z nami w Muzeum Wojska Polskiego wystawę "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie nienazwanego powstania". Armia Rzeczpospolitej oddaje hołd tym, którym zawdzięczamy polską niepodległość. Podziemna Armia Powraca.

Podobnie Sejm obecnej kadencji. Przed chwilą na przepięknej uroczystości uhonorowano ostatnich żyjących kombatantów polsko-sowieckiej wojny 1944-1963. Widzą Państwo zmianę?

Ministerstwo Kultury Bogdana Zdrojewskiego nie przyznało pieniędzy na Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, uzasadniając to niskim zainteresowaniem społecznym. Ministerstwo Kultury Piotra Glińskiego środki przyznało (słyszymy, że centralne muzeum ŻW powstanie na Rakowieckiej). Ten sam resort zapowiada superprodukcje o historii Polski. Poprzednia ekipa wspierała takie kłamstwa, jak "Pokłosie" czy "Ida". Wymieniać można dłużej.

Tadeusz Płużański
Artykuł ukazał się na portalu se.pl 27.02.2016

Będzie Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Od red. Rp:
Trudno szukać lepszej kandydatury na dyrektora tego muzeum jak Tadeusz Płużański!

01.03.2016r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW: O Ruchu - Dołącz do nas - Aktualności RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrócie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet