List do członków rządu i parlamentarzystów w sprawie petycji - Iwona Bąk

 


List do członków rządu i parlamentarzystów w sprawie petycji

Prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak, Przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu, wystosował w imieniu środowisk naukowych skupionych w AKO apel w sprawie wyjaśnienia okoliczności śmierci bł. ks. Popiełuszki i wsparcia petycji o przywrócenie śledztwa prokuratorowi Andrzejowi Witkowskiemu (źródło: http://ako.poznan.pl/6518/ ):

"Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

W imieniu członków AKO Poznań oraz członków pozostałych Klubów AKO w Polsce, zwracam się z gorącą prośbą i apelem do wszystkich Polaków, którym droga jest pamięć o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, o wsparcie starań ludzi dobrej woli, którzy domagają się uczciwego wyjaśnienia wszystkich okoliczności męczeńskiej śmierci patrona Solidarności.

Odzyskaliśmy niepodległość także dzięki ofierze Księdza Jerzego. Dlatego mamy obowiązek stać po stronie prawdy i dążyć do jej całkowitego ujawnienia.

W sposób szczególny zwracam się do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana dr Andrzeja Dudy, by autorytetem swojego urzędu poparł starania o realizację tego celu, dziś jeszcze możliwą.

Apeluję do wszystkich mediów - publicznych i prywatnych, tradycyjnych i elektronicznych o informowanie opinii publicznej o działaniach podejmowanych w tej sprawie.

Prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak
Przewodniczący AKO Poznań

Zapraszamy do podpisania petycji:
http://www.petycjeonline.com/do_kamstw_o_mierci_ksidza_jerzego_popieuszki "

O inicjatywie tej profesor opowiedział również w swoim wystąpieniu w Telewizji Republika z dnia 17 października 2015 roku.

Prokurator Andrzej Witkowski, który w latach 1990-1991 i 2002-2004 prowadził śledztwo w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki, z końcem 2015 roku odchodzi w stan spoczynku. Wraz z wygraną w wyborach parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości pojawiła się szansa na ponowne objęcie przez niego śledztwa w tej sprawie. W związku z tym dziennikarz Wojciech Sumliński, Stefan Truszczyński, prezes SDP Krzysztof Skowroński, działaczka opozycji antykomunistycznej Jadwiga Chmielowska wystosowali do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy petycję, podpisaną przez wielu Polaków.

Prokurator Andrzej Witkowski to jeden z najlepszych specjalistów od spraw zabójstw, który w ciągu swojej ponad 30-letniej służby nie przegrał ani jednej z nich. Pod wrażeniem jego pracy prokuratorskiej był śp. Zbigniew Wassermann, który w marcu 2007 roku w programie "30 minut" powiedział:

"Prokurator Witkowski wyspecjalizował się w sprawach o zabójstwa. Eliminował zabójców z życia publicznego. Jego śledztwa w IPN zakończyły się wyrokami dla zbrodniarzy z SB i UB. W moim przekonaniu, tylko on może wyjaśnić do końca sprawę księdza Popiełuszki."

Niestety, sprawa zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki jest jedyną, której nie udało mu się dokończyć. Prokurator Witkowski dwukrotnie odsuwany był od śledztwa, zazwyczaj wtedy, gdy udawało mu się zebrać nowy materiał dowodowy i ustalić wiele faktów dotyczących przebiegu zdarzeń, w sposób fundamentalny podważających dotychczasową wiedzę na temat śmierci kapłana.

Śp. Zbigniew Wassermann, inicjator śledztwa w sprawie związku przestępczego w MSW, w programie "Konfrontacja" w 2006 roku opowiedział o genezie i przebiegu śledztwa dotyczącego zabójstwa ks. Popiełuszki:

"Miałem okazję przez wiele lat pracować w prokuraturze. Miałem też okazję nadzorować śledztwa o tzw. zbrodnie komunistyczne. Po weryfikacji służby bezpieczeństwa w Krakowie dostałem się do akt śmiertelnego pobicia Pyjasa. Mieliśmy ogromne kłopoty w ustaleniu sprawcy. Posiłkowaliśmy się wiedzą z innych spraw, ze sprawy np. pozbawienia życia Grzegorza Przemyka. Pewna wiedza zaczerpnięta z tych spraw pozwoliła na konstatację, że o wiele więcej, o wiele poważniejszych działań, w o wiele większym oprzyrządowaniu dzieje się po drugiej stronie sceny.

To nie prokurator, który chciał wyjaśnić tę sprawę, miał szansę. To potężna maszyna, która funkcjonowała przy MSW, powodowała, że tak naprawdę sterowała wszystkimi jego poczynaniami.

Inspirowano jego działania, zapewniano sobie dopływ informacji, wydawano, fałszowano dowody, inwigilowano prokuratorów. To jest wszystko wiedza zaczerpnięta z tych materiałów.

Okazało się, że jeżeli nie przyjrzymy się tym mechanizmom - bez żadnych kłopotów można je było z prawnego punktu ocenić jako pewna struktura związku przestępczego - to te kilkadziesiąt, mowa była także o stu sprawach, nigdy nie zostanie do końca wyjaśnionych. Poszczególne sprawy były skazane na niepowodzenie, ale istniała szansa dobrania się do tej struktury i od tej strony próba wyjaśnienia tego, co się na scenie wymiaru sprawiedliwości działo.

I to legło u podstaw mojej decyzji wydania polecenia szefowi IPN wszczęcia śledztwa właśnie o istnienie przestępczego związku w strukturach MSW w okresie do 1989 roku.

Jedną z głównych, sztandarowych spraw, które w ramach tego śledztwa powinno się prowadzić, to była właśnie sprawa dotycząca zabójstwa ks. Popiełuszki.

To, na co chciałem zwrócić uwagę, ja myślę, że to do dzisiaj bardzo ciąży na możliwości wyjaśnienia tej sprawy, to to, że ludzie, którzy przez lata, ale bardzo długo, jeszcze do lat 90-tych, mieli wiele do powiedzenia w polskim życiu publicznym, jako władza przedtem z pierwszego szeregu, teraz z drugiego, ale wcale nie mniej decyzyjnego, niż przedtem. Że istnieją pewne układy, które są układami wiążącymi tamte czasy z teraźniejszością. Że pewnym takim bardzo dla mnie symptomatycznym mechanizmem przy wyjaśnianiu tej sprawy była powtórka, recydywa sytuacji, w jakiej znalazł się prokurator ją prowadzący.

Proszę sobie przypomnieć, 1991 rok, identyczna sytuacja, jak w 2004, prokurator chce przedstawiać zarzuty Kiszczakowi, a już przedstawił Płatkowi i Ciastoniowi - ja myślę, że nie trzeba tłumaczyć, kim były te osoby - wtedy zabiera mu się sprawę, odsyła się go do Lublina, sprawę się kawałkuje.

Do dzisiaj, pomimo kilkakrotnych prób, Ciastoń i Płatek nie zostali skazani, a Kiszczak nie został nawet przesłuchany. A w 2004 roku mamy taką samą sytuację, też wtedy, kiedy prokurator chce przedstawić zarzut Kiszczakowi, okazuje się, że on jest niegodny prowadzenia tej sprawy, że trzeba mu ją zabrać, że pomimo, iż wiele lat spędził nad wyjaśnieniem jednej z najpoważniejszych zbrodni politycznych ostatnich kilkudziesięciu lat, tę sprawę się zabiera, przekazuje się w ręce innego prokuratora.

Dzisiaj, można powiedzieć, że ten inny prokurator, nie kwestionując jego umiejętności, możliwości, w tej sprawie niewiele zrobił. Dlaczego tak się dzieje?"

Tak, śledztwo w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki jest prowadzone przez 25 lat!

Po odebraniu go prokuratorowi Andrzejowi Witkowskiemu nie przesłuchano ani jednego świadka źródłowego, nie zbadano ani jednego dokumentu, nie wystosowano żadnego aktu oskarżenia, nie dokonano podsumowania dotychczasowych ustaleń. Dokumenty dotyczące śledztwa, wznowionego w 1990 roku, są cały czas objęte klauzulą tajności, są niedostępne dla opinii publicznej. Dzieje się tak, ponieważ śledztwo to nie zostało formalnie zamknięte. Istnieją nawet podejrzenia, że utrzymuje się je przy życiu sztucznie.

Co jest ukrywane przed Polakami?

Czy bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który jak nikt inny przed Nim i po Nim, mówił o prawdzie i wolności, nie zasługuje na uczciwe śledztwo dotyczące swojej śmierci? Czy blokując możliwość wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z tym mordem politycznym okresu PRL, możemy powiedzieć o sobie, że wypełniamy nauki patrona naszej wolności?

Pozwolę sobie zacytować komentarze osób, które podpisały petycję o przywrócenie prokuratorowi Witkowskiemu śledztwa w sprawie wyjaśnienia wszystkich okoliczności zbrodni popełnionej na kapelanie Solidarności (źródło: http://www.petycjeonline.com/forum/143375 ):

"Mam wielką nadzieję, że wraz z nowym Prezydentem Polski Panem Andrzejem Dudą nadszedł czas na odkłamywanie bardzo ważnej dla Polaków prawdy o śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki."

"Wierzę, że Prezydent RP Andrzej Duda nie pozostawi tej petycji bez właściwej odpowiedzi."

"Panie Prezydencie ufamy Panu w tej ważnej dla nas sprawie."

"Chwila prawdy dla nowego Prezydenta RP. "

"Wierzę w słuszność działań tak mądrych osób,jak Pan Witkowski i Wojciech Sumliński. Wierzę w uczciwość bez granic Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Naszemu Narodowi prawda o zbrodni na księdzu Popiełuszce po prostu sie nalezy! "

"Głosowałem na p. Dudę, ponieważ deklarował, że Polakom należy się prawda o Wyklętych, bł ks. Jerzym. Czas prawdy już nadszedł. Czas już działać. "Po owocach ich poznacie".

"Oczywistym jest, że wolałabym liczyć na natychmiastową inicjatywę i skuteczną interwencję Pana Prezydenta RP w tej przerażającej i bulwersującej sprawie. I nie chcę nawet myśleć, że bez naszej petycji Pan Prezydent mógłby o tym zapomnieć, skoro wielka rana (i pamięć) wciąż tkwi w sercach Polaków. CAŁA PRAWDA MUSI WYJŚĆ NA ŚWIATŁO DZIENNE! ZAWSZE! "

"Uwazam ze juz dosc wszystkich klamst przez te 25 lat zaklamania i niszczenia prawd wiec mamy teraz zaufanie dla Prezydenta Dudy ze sie w imieniu sprawiedliwosci i prawdy zajmie sie wszystkimy klamstwami i szczegolnie zabojstwem Ks. Popieluszki i klamstwem o zamachu pod Smolenskiem!"

"Chcę żyć w Państwie, w którym oprawcy i mordercy ponoszą słuszną karę. W którym władzę piastują, mądrzy, lojalni II Rzeczypospolitej i jej społeczeństwu, uczciwi politycy - nie bojący się ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. Ojczyźnie która staje po stroinie skrzywdzonych i umie bronić swoich praw i suwerenności, odrzucając zło którym osłabiają nas inne narody."

"Każda zbrodnia powinna być sprawiedliwie osądzona i ukarana, tym bardziej teraz, kiedy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość."

"Dopóki ta ekipa rządowych kłamców, zdrajców i złodziei z PO,PSL, SLD i innych lewaków będzie u władzy, nic się nie zmieni. Nasz kochany Prezydent Andrzej Duda sam pewnie nie jest w stanie wiele zmienić. Na zmianę na lepsze możemy liczyć dopiero wtedy, gdy PiS wygra wybory. Tego wszystkim i sobie życzę."

"W tamtym okresie bylem aktywnym dzialaczem Solidarnosci.w 1984r. W miesiacu wrzesniu ksiadz jerzy przyjal zaproszenie na przyjazd do Boleslawca. Wizytamiala sie odbyc w grudniu 1984 lub styczen 1985.dzis w Boleslawcu w kosciele chrystusa krula sa relikwia ksiedza jerzego oraz moj order jako wotum;ktory otrzymalem z rak prez. Lecha Kaczynskiego."

"Wyjaśnienie prawdziwych okoliczności śmierci księdza Jerzego jest jednym z podstawowych elementów w budowie państwa prawa i sprawiedliwości."

"Nareszcie! Jesli Pis nie wroci do sledztwa z Prokuratorem Witkowskim to znaczy ze bedzie tym samy szambem co PO."

"Nie moge zniesc ze tak Cudowny Kraj i Piekni Ludzie sa tak oszukiwani przez bande tanich podlych zdrajców i sprzedawczyków .Jezeli nasz nowy Prezydent jest tym za kogo sie podaje to powinien zrobic wszystko by prawda i sprawiedliwosc zostala oddana Narodowi polskiemu."

"Wierzę w uczciwość i głęboki patriotyzm pana Prezydenta a sprawa zabójstwa ks. Jerzego jest jednym z tych licznych kamieni, które blokują drogę do prawdziwej wolności Polaków."

"Podpisałam tą petycję w nadziei, że Prezydent Andrzej Duda spowoduje przywrócenie do pracy nad sprawą śmierci ks. Jerzego prok. Andrzeja Witkowskiego, któremu kikakrotnie odbierano tę sprawę, a on ma wielką wiedzę na ten temat."

"NAJWYZSZY CZAS .. DZIEKI BOGU JEST NADZIEJA !.. W POLSKIM RZADZIE . "

"Posłużę się cytatem z Agaty Christie, który służył mi z początkiem tej dekady za motto moich komentarzy w @niepoprawnych.pl : "Nic się nie kończy, jeśli nie kończy się, jak należy". Właśnie zbliża się czas, w którym będziemy mogli wiele spraw skończyć, jak należy. Wreszcie będziemy mogli zaczerpnąć powietrza. "

"Petycje podpisałem z szacunku dla Prof. St. Mikołajczaka i ze WSTYDU i WŚCIEKŁOŚCI.na aparaty państwowe do których trzeba pisać PETYCJE wołające o PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ dla Polaków .a którzy przed wyborami maja pełne usta tych SŁÓW i zapewnień! Iluż to już było Prezydentów a prawdy .i PRAWA .i SPRAWIEDLIWOŚCI o śmierci ks. Jerzego jak nie było tak NIE MA nadal."

"Kraj w którym prawda jest ukrywana i zwalczana, nie jest krajem w którym da się dobrze żyć, to krak niewolnictwa i tragedii. polska była i może być inna, wolna, niezależna i prawdziwa, szanująca prawdę i swoich obywateli. Dość kłamstw, dość oszust, czas na prawdę i zmiany. Czas już na Wolną Polskę !!!! "

"Zbyt wiele kłamstw i teatru absurdu w mojej Ojczyźnie. "Jeśli nie my to kto? Jeśli nie teraz - to kiedy?"

"Ponieważ takie zachowanie jest miarą odpowiedzialności i potrzeby uzyskania prawdy o tej zbrodni, a wiedza jaką dysponuje prokurator WItkowski nie może ulec zapomnieniu . Jak rzadko, kiedy mam przed oczyma taką oto maksymę: jeśli ja Boże zapomnę o Tobie, Ty zapomnij o mnie."

"Tylko prokurator Witkowski może zakończyć tą sprawę. To śledztwo było mu odbierane już dwukrotnie i zapowiedział, że jeśli do końca roku nie zostanie mu ono przywrócone odchodzi na emeryturę i sprawa ta nigdy nie zostanie oficjalnie wyjaśniona."

"Uważam że juz najwyższy czas by wyjaśnić tajemnicę śmierci męczennika za wiarę jakim był bł. Ks. Jerzy Popiełuszko. Najlepsze doświadczenie w tej dziedzinie ma Pan Prokurator Witkowski. Najważniejsze w tej materii to pozwolić mu pracować i przynajmniej nie przeszkadzać a z pewnością rozwiąże te sprawę i odnajdzie prawdziwych mocodawców tej haniebnej zbrodni."

"Tylko prokurator Witkowski może wyjaśnić wszelkie wątpliwości i okoliczności w sprawie śmierci bł. ks. Jerzego. Prawda musi ujrzeć światło dzienne."

"Podpisałem, ponieważ zgadzam się z jej treścią. Z mojej wiedzy wynika, że tylko przywrócenie tej sprawy prok. Witkowskiemu daje szansę na wykrycie sprawców, mocodawców i ujawnienie całej prawdy o zbrodni. Jeżeli to się powiedzie, wówczas ujawnione zostaną powiązania, które prawdopodobnie blokują także inne niewyjaśnione zabójstwa i zgony w Polsce."

"Bo zależy mi na tym aby w końcu wyjaśniono tę sprawę do końca. Ksiądz Jerzy był wielkim Polakiem a tylko niezwykle skuteczny prokurator Witkowski może tę sprawę wyjaśnić."

"Chcę życ i wychowywac dzieci oraz wnuki w państwie jednego dla wszystkich prawa."

"Jeżeli chcemy żyć w wolnej Polsce, to poznanie prawdy o zamordowaniu Bł. ks. Jerzego Popiełuszki
jest tak samo ważne, jak prawda o tragedii smoleńskiej."

"Prawda zawsze powinna być wyjaśniona, szczególnie jeżeli dotyczy to zbrodni. Winni powinni być ukarani. Państwo powinno respektować PRAWO, a obywatele mieć poczucie że żyją w PAŃSTWIE PRAWA"

"Uważam że ś.p. ksiądz Jerzy Popiełuszko był wielkim patriotą i prawdziwym bohaterem naszego narodu. Ta petycja jest moim protestem przeciw bezprawiu panującym w naszym kraju, gdzie do dnia dzisiejszego nie zostały wyjaśnione okoliczności męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Mordercy otrzymali śmiesznie niskie wyroki a mocodawcy tego politycznego mordu są chowani ze splendorami na Powązkach - tak jak np.Jaruzelski. Nie zgadzam się na taką sytuację i w związku z tym protestuję.

Z poważaniem
J.Czelej"

"Każde morderstwo w państwie prawa winno być dogłębnie zbadane, a winni ukarani. Tego wymaga także zwykła przyzwoitość i poczucie bezpieczeństwa każdego obywatela."

"Petycje powyższą podpisałem bowiem uważam że w imię dziejowej sprawiedliwości i uczciwości należy wyjaśniać do samego końca zbrodnie systemu komunistycznego oraz ukarać winnych tych zbrodni.Społeczeństwo musi otrzymać czytelny sygnał o nieuchronności kary nawet po tak wielu latach aby organy Państwa związane z wymiarem sprawiedliwości mogły odzyskać szacunek i zaufanie społeczeństwa."

"Nie ruszymy dalej, bez prawdy o zbrodni na księdzu Jerzym - prostym, prawdziwym i uczciwym Polaku."

"Oczywistym jest, że okoliczności śmierci księdza Jerzego muszą być dokładnie wyjaśnione. No bo jaką wartość ma kraj okłamujący własne społeczeństwo?"

"Polacy muszą zacząć żyć w prawdzie. Minęło 31 lat a do tej pory nie pozwolono nam poznać prawdy o Jego śmierci."

"To ważna sprawa! Zawsze podpisuję petycje dotyczące słusznych działań, obrony słabszych, odkłamywaniu naszego otoczenia, historii. Uważam, że to bardzo ważna akcja i boli mnie, że po tylu latach nic nie zostało wyjaśnione w tej i innych sprawach, a mordercy żyją spokojnie w glorii ludzi honoru i chowani są w alejach zasłużonych."

"Pamiętam ten dzień.
Pamiętam fotografie ciała ks Jerzego
Obraz rodziców. Para drobnych, szlachetnych prostych wspaniałych ludzi.
Matka.Cóż ona mogła? Cierpieć szeptem lub w ciszy.
K's Jerzy zostanie wkrótce świętym.
Prawda tylko prawda może pokonać kłamstwo.
Wielkie Narodowe Kłamstwo III RP.
Z Panem Bogiem"

Petycję podpisali również prof. Wiesław Binienda i prof. Kazimierz Nowaczyk. Wiele osób czeka na decyzje rządzących w tej ważnej dla Polaków sprawie.

Iwona Bąk

Od red.Rp:
Ten list, ale te pytania w szczególności kierujemy przecież do naszej władzy.
Po to dla nich ją wygraliśmy, aby dała odpowiedzi na wszystkie nurtujące Polaków pytania,
a to są najważniejszym z nich.

"Co jest ukrywane przed Polakami? Czy bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który jak nikt inny przed Nim i po Nim, mówił o prawdzie i wolności, nie zasługuje na uczciwe śledztwo dotyczące swojej śmierci? Czy blokując możliwość wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z tym mordem politycznym okresu PRL, możemy powiedzieć o sobie, że wypełniamy nauki patrona naszej wolności?"

13.11.2015r.
http://poznacie-prawde.pl/

 
RUCH RODAKÓW: O Ruchu - Dołącz do nas - Aktualności RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrócie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet