"Nie wierzcie Rosjanom" - Anna Fotyga

 

"Nie wierzcie Rosjanom"

Podczas ostatniego nadzwyczajnego posiedzenia komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, zwołanego w sprawie sytuacji na Ukrainie zostało wygłoszonych pod adresem Federacji Rosyjskiej wiele wystąpień, bardzo mocnych w swojej wymowie. Jednym z nich było wystąpienie holenderskiej deputowanej Sophie in't Veld z grupy Porozumienie Liberałów i Demokratów.

Po posiedzeniu wysłałam do Pani Poseł Sophie in't Veld list kondolencyjny, w którym podzieliłam się naszymi doświadczeniami w dochodzeniu prawdy na temat katastrofy w Smoleńsku.

Szanowna Pani,

Społeczność całego świata łączy się z Państwem w bólu i smutku wywołanym tragedią lotu MH17, w której tak wielu ludzi straciło życie; w większości Pani rodacy. Naród Polski i polscy przedstawiciele w Parlamencie Europejskim składają na Pani ręce szczere kondolencje, oferując wsparcie i solidarność.

Chciałabym ponadto podzielić się z Panią wiedzą i doświadczeniem mojego narodu, który podobnie cierpiał w wyniku śmierci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz 95 pozostałych członków delegacji udającej się na coroczne obchody mordu katyńskiego w Kwietniu 2010 r. Mieliśmy nadzieję, że nigdy więcej nie dojdzie do podobnej tragedii.

Bezprecedensowa katastrofa państwowego samolotu wzbudziła wiele pytań i wątpliwości. Zawsze podkreślaliśmy konieczność ujawnienie wszelkich jej okoliczności, ponieważ uważaliśmy, że jest to jedyny sposób na uniknięcie podobnych tragedii w przyszłości . Po czterech latach jesteśmy bliżej prawdy, lecz nasza praca jest trudna.

Prowadzimy ją w ramach Zespołu Parlamentarnego - w którym sama zasiadałam - we współpracy z cenionymi ekspertami ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Dani, Australii, Polski i innych krajów. W czasie tragedii, jak i w okresie po niej następującym, naród nasz musiał zmagać się z prawdziwym neo-imperialnym obliczem Rosji, metodami KGB i GRU oraz całkowitym brakiem szacunku dla ciał ofiar oraz bólu ich rodzin.

"Chciałabym zwrócić Pani uwagę na kilka faktów, które, jak sądzę, mogą okazać się pomocne w jak najszybszym ustaleniu faktów i przyczyn tragedii lotu MH17 oraz uniknięciu trudności, błędów i cierpień jakich doświadczył mój naród."

Nasze doświadczenie wskazuje ponad wszelką wątpliwość, że byłoby więcej niż niewskazane, aby zawierzać obiektywności, dobrej woli i kompetencji rosyjskiej administracji , która utrudniała działanie stronie polskiej i od początku manipulowała postępowaniem (na przykład: przyjęła procedury cywilne w postępowaniu dotyczącym lotu wojskowego).

Oficjalny raport rosyjski, sporządzony przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy ( MAK ) jest całkowicie niewiarygodny. Polskie uwagi i komentarze nie zostały uwzględnione, ani nie zostały dołączone do raportu końcowego. Rosyjska strona opublikowała swoje polityczne stanowisko, ufundowane na fałszywej teorii przypominającej propagandę czasów sowieckich.

Strona polska wciąż nie odzyskała kilkunastu dokumentów niezbędnych dla przeprowadzenia dochodzenia. Oryginały czarnych skrzynek z zapisem ostatnich minut feralnego lotu wciąż przetrzymywane są przez stronę rosyjską. Natomiast, kopie tych zapisów zostały sfałszowane.

Dokumentacja medyczna przesłana stronie polskiej została również sfałszowana, co doprowadziło w kilku przypadkach do konieczności przeprowadzenia ekshumacji. W wyniku ich przeprowadzenia okazał się, że niektóre ciała zostały złożone do nieodpowiednich trumien, pomimo że ciała te zostały wcześniej zidentyfikowane przez rodziny ofiar.

Niektóre ciała ofiar zostały intencjonalnie zbezczeszczone. Pomimo zapewnień strony rosyjskiej, że szczegółowe i precyzyjne poszukiwania ciał zostały przeprowadzone, szczątki ofiar znajdowano jeszcze kilkanaście miesięcy po tragedii. Odnotowano również przypadki kradzieży mienia ofiar (biżuterii, zegarków, czy kart kredytowych).

Pomimo, że wina kilkunastu Rosjan jest oczywista, a ich nazwiska są znane (na przykład, kontrolerzy wieży lotniczej), to jednak nie zostali oni postawieni przed sądem.

Chętnie podzielę się z Panią szczegółową wiedzą o naszych bolesnych doświadczeniach z tragedii smoleńskiej. Chciałabym jeszcze raz złożyć najszczersze kondolencje oraz wyrazić głębokie współczucie z rodzinami pogrążonymi w smutku oraz z całym narodem holenderskim.

Z wyrazami szacunku,

Anna Fotyga

Poruszający list Ewy Błasik do bliskich ofiar zamachu na boeinga.
"Winni odpowiedzą przed sądem"

09.08.2014r.
wPolityce

 
RUCH RODAKÓW: O Ruchu - Dołącz do nas - Aktualności RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrócie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet