JEDEN JEST NARÓD POLSKI - WIODĄCY PROJEKT RUCHU RODAKÓW

Ruch Rodaków także broni Tadeusza Kościuszki w Australii!

 

 

 

 

 

 

TADEUSZ KOŒCIUSZKO
Biuletyn Mt Kosciuszko Inc.
Listopad 2005

Od Prezeski

Drodzy Członkowie i Sympatycy!

W roku, który zbliża się ku końcowi, najbardziej spektakularnym naszym osiagnięciem był plebiscyt przeprowadzony wśród czytelników The West Australian na temat: czy powinno się zmienić nazwę Góry Kościuszki. Przypominam, że 93% respondentów poparło nasze stanowisko, że nie można tą nazwą manipulowac. Niestety, nie udało sie uzyskac żadnego oficjalnego zapewnienia, że ta opinia będzie wzięta pod uwagę przez decydentów. Nasz cel nie został więc jeszcze osiągnięty. Być może powinniśmy otwarcie postawić na jakimś forum propozycję, żeby zamiast zamachów na Mt Kościuszko, nazwą aborygeńską obdarzyć któryś z dwóch szczytów w pobliżu, które dotychczas na mapach żadnej nazwy nie mają?

O tym, co nam się udało, a co nie udało w starym roku i o planach działania na rok następny będziemy dyskutować

na pikniku
w niedzielę 27 listopada
o godz 13.00
na Polu Kopernika w Chidlow .

Zapraszam wszystkich (z krzesełkami i eskami).

  • O Strzeleckim w National History Challenge

Jak wiadomo, w tym roku szkolnym nasza organizacja razem z Ambasadą Polską w Canberze sponsoruje (dzięki pieniądzom zebranym w ubiegłym roku w Brisbane i przekazanym nam przez M.Rymara) kategorię specjalną w konkursie historycznym dla szkół australijskich pod nazwą National History Challenge. W tym roku hasłem konkursu jest "Australians All", a tematem naszej kategorii specjalnej "Paul Edmund Strzelecki - Four Years Among Australians".

Koordynator konkursu przysłał nam cztery finałowe prace o Strzeleckim, wyselekcjonowane i nagrodzone w poszczególnych stanach przez komisje złożone z nauczycieli historii (niestety, nie było żadnej pracy godnej nagrodzenia w WA...)

Otrzymaliśmy do oceny dwie prace w kategorii klas 5-6, których autorami byli: Benjamin Nicolas Bakowski (St Pauls Grammar School w Cranebrook, NSW) i Evan Nicolaidis (St Monica's Primary School w Footscray, Vic.) oraz dwie prace w kategorii klas 11-12, autorstwa Andrew Wydmanski'ego (Kedron State High School, Wooloowin, Qld) i Konrada Pilcha (St Peter's College, St.Peters, SA).

Decyzja była trudna, bo mogliśmy przyznać tylko jedna nagrodę główną. Zdecydowaliśmy przyznać ją pracy Andrew Wydmanski'ego z Queensland, która - oparta na starannie wybranych najnowszych materiałach - zawiera te informacje o Strzeleckim, na których rozpowszechnieniu w australijskim społeczeństwie najbardziej nam zależy (włącznie z prawidłowym zapisem fonetycznym jego nazwiska), a więc:

- że nie tylko czteroletni pobyt w Australii i konkretne dokonane tu odkrycia geologiczne i geograficznne, ale takze dalsze zycie Strzeleckigo powiększyło rejestr jego zasług dla Australii;

- że był prekursorem naukowej eksploracji tego kontynentu;

- że zasługuje na pamięć ze względu na swoje zainteresowanie tubylcami i pisanie o nich jako o godnej szacunku społeczności;

- że odegrał istotną rolę w historii Australii i w historii świata XIX wieku.

Trzeba jednak dodać, że także praca Konrada Pilcha zaimponowała nam erudycją i aparatem naukowym i że wróżymy obu autorom piękną przyszłość na polu nauki.

Wręczenie nagród we wszystkich kategoriach National History Challenge odbędzie się na specjalnej uroczystości w Parliament House w Canberze 30. listopada b.r.

  • O Strzeleckim w Cracovii (Perth)

Klub Cracovia będzie w przyszłym roku miejscem imprezy nazwanej PolishDays in Cracovia Club, której celem będzie - jak podaje najnowszy biuletyn Klubu -"podkreślenie wkładu, jaki wnieśli Polacy do kultury i historii Australii". Nie wyobrażamy sobie tej imprezy bez małej wystawy poświęconej Strzeleckiemu. Czeka nas więc ciekawe i niełatwe zadanie: wystawę taką zaplanować i wykonać!

Organizatorzy już opublikowali apel do Polonii z Perth o zgłaszanie eksponatów do wystawienia w czasie festynu ("ciekawe polskie pamiątki, dzieła artystyczne, kilimy, znaczki, medale, uzbrojenie, kostiumy itp." Tel.: 9377 5711) Ja zaś gorąco apeluję do wszystkich , do których ten Biuletyn dotrze, o zgłaszanie do mnie ( tel: (08) 9490 4279) wszystkich pomysłów i eksponatów, które można by wykorzystać na wystawie o Strzeleckim i Górze Kościuszki .

  • O Pol-Art 2006

Prezes Rady Naczelnej Organizacji Polskich w Australii i NZ, Janusz Rygielski, podczas ostatniego zjazdu członków Rady w lipcu tego roku powiedział o kolejnym festiwalu polskiej kultury "Pol-Art", który odbędzie się w grudniu 2006 w Hobart:
"... nowym elementem jest zamiar zaakcentowania związku z Tasmanią
wielkiego polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, w ramach
walki o zachowanie nazwy najwyższej góry Australii. Będzie to również
okazja do zaprezentowania wystawy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Tym
sposobem Pol-Art w Hobart przysłuży się dobrze wielkiej sprawie, ważnej
dla całej Polonii Australijskiej."
Poprosiłam więc organizatorów Pol-Art w Hobart o informacje na temat sposobu wyeksponowania postaci Strzeleckiego i jego zasług dla Australii na użytek uczestników tej imprezy. O Strzeleckim śmiało można mówić jako o pierwszym Polaku na Tasmanii! Ponieważ nasza grupa od 2001 roku działa na rzecz
popularyzowania w Australii (i nie tylko) postaci i zasług Strzeleckiego, ta sprawa bardzo interesuje członków naszej organizacji...

W odpowiedzi otrzymałam email od prezesa komitetu organizacyjnego:

Bardzo jestem zainteresowany możliwoscia współpracy w kierunku wyeksponowania osoby Edmunda Strzeleckiego w czasie festiwalu Polart.

Jestem w kontakcie z grupą tasmańczykow , którzy mają szczere chęci by pomóc nam w tym projekcie, myślę że jest to fantastyczna okazja to zaprezentowania tego wybitnego Polaka szerszej publiczności. (...)

Tomek Prokop

Tasmańczycy najwyraźniej oczekują od nas pomysłów. Jednym z nich jest wystawienie sztuki o Strzeleckim pióra pani Haliny Bieleckiej z Melbourne. Autorka obiecała przesłać nam tekst w grudniu, czekamy z niecierpliwością i nadzieją...

Drugi pomysł - to wystawa poświęcona Strzeleckiemu - patrz wyżej.

Co jeszcze? Ach, gdyby udało się zrobić film, chociaż krótki, dokument czy impresję, cokolwiek...

Drodzy Członkowie i Sympatycy, pomóżcie!

  • O Muzeum Strzeleckiego

Sprawa Muzeum na razie chyba stoi w miejscu. Ale...

Napisał do nas młody i pełen zapału Adam Owsiński ( Young Liberal NSW Divison

Smithfield Branch Secretary):

". I am more then willing to get to work straight away on a committee for the Strzelecki museum in Jindabyne , My grandfather Henry Owsinski would also be more then willing to help with items to put into the museum has he has vast collection of Kosciuszko and Strzelecki items, such as collectables and books . Also I can start organising a open date for the museum to invite ministers to the opening , I can also start organisation of funds for the museum there are different ways we can do this , I can speak to Ministers directly , apply for Government Grants or fund raise from Organisations , business and the general public."

Podajemy wszystkim zainteresowanym adres internetowy pana Adama Owsińskiego (do którego najlepiej pisać po angielsku): adam4782@optusnet.com.au.

  • O projekcie festynu w Jindabyne

Pani Joanna Kucyper (która niedawno wystąpiła na antenie programu polskiego SBS), napisała do nas:

"Uważam, ze teraz jest najlepszy moment aby do rozpoczynającego działalność w Sydney Konsula p. G.Jopkiewicza zwrócić się z propozycją o pomoc i poparcie w zorganizowaniu Dnia Kultury Polskiej w Jindabyne czyli "Strzelecki Polish Festival in Jindabyne" w marcu przyszłego roku (najlepszy miesiąc na tego rodzaju imprezę w górach Śnieżnych i łączący się z kolejną rocznicą zdobycia najwyższego szczytu Australii).

Mogłoby to być nawiązanie do odbywających się tego typu imprez w Jindabyne w latach przeszlych. Konkretnie: mam gazete "Snowy Times" ze stycznia 1996, gdzie znajduje się wiadomość o tym festiwalu (w marcu) oraz zdjęcie polskiego zespołu ludowego z podpisem "The Strezlecki Polish Festival features Polish folk dancing in front of the monument to Mt. Kosciusko's discoverer Sir Paul Edmund Strezlecki". Były to imprezy popierane również przez

Konsulat a nawet organizowane pod Jego patronatem."

Propozycję pani Joanny przekazałam na ręce Prezesa RN J.Rygielskiego, który z kolei przekazał pomysł dalej. W Tygodniku Polskim ogłosił zaś drukiem artykuł wyjaśniający: "Jedenastoosobowe Prezydium Rady Naczelnej nie ma srodkow (lokalu, zasobow ludzkich i funduszow) na organizowanie jakichkolwiek imprez i zreszta nie nalezy to do jego statutowych obowiazkow". Do nas napisał: " Taka jest prawda o Prezydium Rady Naczelnej. Jesteśmy tylko grupką osób wybranych do reprezentowania, reagowania etc. natomiast niczego nie jesteśmy w stanie zorganizować. Organizują zawsze organizacje członkowskie, właściwe dla danego terenu. W przypadku Jindabyne sprawa jest nietypowa o tyle, że miasteczko to należy do Nowej Południowej Walii, ale znajduje się daleko od Sydney. Ze względów geograficznych i praktycznych Jindabyne jest bliższe Kanberze.

Przesyłam tę korespondecję prezesom: Federacji Organizacji Polskich w NSW i Rady Organizacji Polskich na ACT, może oni będą mieli ochotę wypowiedzieć się na ten temat."

Niestety, nie wiemy czy Prezesi mieli ochotę wypowiedzieć się i w jaki sposób. Żadne echa do nas nie dotarły. Znowu powtarza się sytuacja sprzed ponad roku, kiedy usiłowałam wciągnąć kogokolwiek z polskich działaczy w stanach wschodnich do akcji "Mt Kosciuszko Rally 2004" w obronie nazwy Góry Kościuszki. Przypominam: w wyniku dwa lata trwających wysiłków, żeby Polonię w Stanach Wschodnich poruszyć, do Jindabyne w październiku 2004 przyjechała garstka 20 - 30 osób. Morał: Organizacje polonijne w Stanach Wschodnich realizują tylko pomysły własnego autorstwa. Inne ich nie interesują, choćby były najsłuszniejsze.

  • Czy powstanie nasza "filia na Wschodzie"?

Być może taka "filia", rozumiana jako samodzielna organizacja realizująca cele ujęte tak jak w naszym statucie, miałaby szanse zgromadzić ludzi dobrej woli i z wyobraźnią, mieszkających w NSW, ACT i Victorii (i kibicujących na razie naszym wysiłkom z daleka) i może wtedy nasi Członkowie-korespondenci mogliby działać wspólnie i efektywnie? Tu wezwanie do wszystkich Członków-korespondentów i sympatyków Mt Kosciuszko Inc: prześlijcie mi swoje opinie na ten temat.

Są też już dwie strony, które propagują m.in. naszą działalność.

http://herbleliwa1.webpark.pl/4blank.htm

http://richard124.webpark.pl/

Warto obejrzeć i wpisać się do Księgi Gości!

Niestety, nasza strona od dawna nie była uaktualniana i do tej pory nie zdołaliśmy się odwdzięczyć wzajemnymi linkami, ale zrobimy to - mam nadzieję - wkrótce.

Od naszych korespondentów

Od p. Zdzisława Leliwy z Bydgoszczy , który założył podstronę poświęconą naszej sprawie:

"W linkach australijskich znalazł sie też link do CCCSC który organizuje w warunkach zimy australijskiej The Kosciusko Tour " [it] is an Australian point to point cross country ski race." Można by tam spróbować zainteresować organizatorów problemami związanymi z nazwą góry. CCCSC organizuje ten tour po raz 11 i byłaby to dobra okazja do zaprezentowania naszej idei."

Proszę o Państwa opinię na ten temat.

Z Melbourne:

Przesylam portret Kosciuszki wykonany przez
J.Paszkowska, matke Lecha Paszkowskiego, wybitna
malarke. Portret jest w posiadaniu Kosciuszko Society
Inc. Fot. Artur Santowiak. Lacze serdeczne pozdrowienia. Witold Lukasiak

Poza tym napisał do nas p. Mieczysław Dusiński:

Proszę przyjąć moje poparcie dotyczące sprawy zachowania polskości w nazwiennictwie upamiętniającym polskiego badacza i podróżnika jakim był P. Strzelecki, który odkrył, zdobył najwyższy szczyt-Góre Kościuszki.

Uważam za święty obowiązek bronić Polskości zawsze i wszędzie. Pozdrawiam serdecznie!

Życzenia Świąteczne

Jest to ostatni Biuletyn w tym roku kalendarzowym.

Wszystkim naszym Członkom, Korespondentom i Sympatykom składamy więc

najserdeczniejsze życzenia wszystkiego najlepszego na Rok 2006 oraz zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia - dla nich i ich Rodzin.

Anna Habryn

W imieniu własnym i reszty Zarządu

Mt Kosciuszko Inc

Perth

19. 11. 2005r.
RODAKpress


MT. KOŒCIUSZKO INC. - logo


RUCH RODAKÓW: O Ruchu - Docz do nas - Aktualnoi RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrocie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet