O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
Teatr Legion zaprasza Polonusów - Polska - ANNA WITEK

 

 

 

 

 

 


[W repertuarze teatru Legion: "Dar i zmaganie. Walka o Morskie Oko. Hrabia Władysław Zamoyski i jego Górale", oparty na dzienniku leśnika hrabiego, Władysława Bieńkowskiego].

Teatr Legion zaprasza Polonusów na występ

Zamek w Kórniku, 26 sierpnia, godz. 20.00, wstęp wolny

Teatr Legion, związany z Kórnikiem i Zamkiem, nawiązujący do wielkich rodów kórnickich, działających ofiarnie na rzecz wychodźstwa polskiego, jak również przybliżający dorobek twórców działających poza Polską - zaprasza wszystkich Polonusów i sympatyków na nową premierę: Poetycko-muzyczne przedstawienie Wojciecha Kopcińskiego "Zaczekaj", ułożone z poezji i prozy: Andrzeja Bursy, Ryszarda Milczewskiego-Bruno, Edwarda Stachury i Rafała Wojaczka; z muzyką Marka Grechuty, Jarosława Mądraszkiewicza, Zdzisława Pawiłojcia i Jerzego Satanowskiego.

Opowiadamy o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za niezgodę na życie w dławiącej komunie, których ucieczką - z braku możliwości wyjazdów - była przedwczesna i oswajana śmierć. O buntownikach aż do samodestrukcji. O tych, którzy w ten drastyczny sposób uwolnili się od "pełzania, wciąż na kolanach". "W naszym wieku niemal nie wstaje się z klęczek" - pisał Bursa.

O tych, co wolności i prawdy szukali w drodze, w ciągłych podróżach po powiatowej Polsce: "I wio w ten sen dobry świat w Polskę! Jazda - po świecie co się zowie Byledalej. O bezdomne podróże do stacji Niczyja" - pisał Milczewski. Jak też: "nadal plecak mi domem".

Poczucie braku domu, życie w sublokatorskim pokoju, pełnym krzyków "baby z półpiętra ze szmatą" i ścian z napisem "min niet", zapaskudzonych bram pachnących "moczem nieustannym" - były też piekłem Wojaczka. I Bursy, który pisał: "Na dnie piekła ludzie gotują kiszoną kapustę i płodzą dzieci".

Uciekali "z pociągu na pociąg" [Milczewski], od jednego do drugiego przypadkowego pokoju [Wojaczek], zajęcia [Milczewski, który imał się w swym życiu niezliczonej ilości dorywczych prac], uciekali w alkohol: "uderzamy w alkohol i życzymy sobie śmierci w jakiś głupi sposób" [Milczewski], w obłęd [Stachura].

Żyli intensywnie, zbyt mocno. "Jestem przecież już stary, mam dwadzieścia lat" - pisał Bursa. Przeczuwali, zapowiadali i wywoływali własną śmierć:

"W samo południe albo o północy
W pogodę słoneczną może w deszcz może w czas zamieci
Na własnym pasku powiesił się
Na czymś stosownym czy nie na rurze do bojlera
Dwudziestoiluś tam letni skończony alkoholik
Rafał Wojaczek syn
Edwarda i Elżbiety z domu Sobeckiej"

Wbiegli "na smugę cienia" [Stachura]. Wyrażali nastroje całego pokolenia. Stali się mitem dla tych, co przetrzymali, którym dane było doczekać czasów wolnej Polski. Pozostali na sztandarach wolności sztuki: do życia i śmierci.

I gdzie tu wyprostować płacz?" - retorycznie pytał Milczewski. Wyprostować płacz swoją pamięcią dla "emigrantów w śmierć" może tylko wolne pokolenie.

Anna Witek

12. 07. 2006r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS