Wspomnienie o Irenie Anders - Anna Łazuka-Witek  

 

 

 

 

 

 

Wspomnienie o Irenie Anders

Emigracja ponosi wielkie straty. Odchodzą ci najwięksi. Wielkie osobowości, które zaważyły na polskich losach. Prezydent na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski zginął tragicznie pod Smoleńskiem; teraz odeszła pani Irena Anders.

Towarzyszyła kilku pokoleniom Polaków, którzy znaleźli się na Wyspach. I ja miałam zaszczyt poznać panią Irenę we wczesnych latach 80-tych, podziwiać ją na scenie, korzystać z jej rad. Pamiętam jej radę, jaką mi dała jako świeżo upieczonej dziennikarce prasy londyńskiej, jak zwracać się do emigracyjnych działaczy: "Zawsze Prezes. Był, będzie lub marzy".

Życzliwa i ufna też dla przyjezdnych z komunistycznej Polski. Otwarta i pomocna dla ludzi. Szczególnie dla ludzi sztuki, bo estrada i teatr były jej pasją i życiem. Występowała na scenie teatralnej Ogniska Polskiego w Londynie oraz na sali teatralnej Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego na Hammersmith. Akompaniowała jej pani Maria Drue. Występowała pod pseudonimem Renata Bogdańska, z szacunku dla Męża, by nie łączyć jego nazwiska z lekką muzą.

Całe życie pozostała wierna Kresom Wschodnim, z których pochodziła. Pamiętam ją w sztuce "Preclarka z Pohulanki", granej w POSKu, oddającej folklor przedwojennego Lwowa, z jego batiarami, humorem, lwowską gwarą i wschodnim przyśpiewem. Jak śpiewła "Tylko we Lwowi" niejednemu widzowi ściskało się serce, bo jak napisał poeta w wierszu "Jechać do Lwowa": "Lwów mieszka w nas". A na pewno mieszkał w sercu pani Ireny.

W życiu i na scenie zawsze była damą. Niosła klasę, tą nienabytą, przedwojenną, jakiś szyk i dystynkcję. Każda impreza z jej udziałem podnosiła jej rangę, toteż się nie oszczędzała i uświetniała swoją obecnością emigracyjne uroczystości. Rozdawała szeroko przyjazny uśmiech i optymizm, także w sprawach krajowych, tak potrzebny tym, którzy nie mieli wtedy powrotu do ojczyzny. Współtworzyła tę naszą ojczyznę poza Polską. I to do takich jak pani Irena Anders zwrócił się nasz Papież Jan Paweł II na Crystal Palace w Londynie: "Jesteście Polską poza Polską".

Umiała tworzyć tę Polskę w Londynie. Podtrzymywać nasze tradycje, styl życia, obyczaje, przede wszystkim kulturę. Także tą, która w kraju była cenzurowana. Umiała to bez martylorogii i rozdzierania szat. Pamiętam ją w komedii Mariana Hemara, w reżyserii Włady Majewskiej, gdzie rozbawiła publiczność do łez. Grała wtedy z Ireną Delmar, prezesem Związku Artystów Scen Polskich na Obczyźnie, z którą była bardzo związana na scenie i w życiu. Obie pomagały młodym artystom z kraju, wiedziały, co dla nich znaczy kontakt z polską sztuką, ze sceną. Wspierały ich i nobilitowały wspólnymi występami.

Uczestniczyła w życiu artystycznym polskiego Londynu. Zawsze elegancka, przykuwała uwagę, wnosiła ten dyskretny urok. Prawdziwa polska dama. Uświetniała swoją osobą coroczne Bale Polonii Polskiej na cele charytatywne, w wielu jako ich gospodyni. Był to niewątpliwie najlepszy przedwojenny wzór prawdziwych bali, z kotylionami i elegancją, zawsze w wykwintnych lokalach. Pani Irena dodawała im prawdziwej klasy i szyku.

Miałam zaszczyt gościć w jej londyńskim domu. Ale bardzo polskim. Z prawdziwą czcią kultywowała pamiątki po Mężu. Wszędzie stały w ramkach jego zdjęcia, jak również ich wspólne zdjęcia rodzinne. Zachowałam jej zdjęcia z wielu polonijnych imprez, w których jako zaangażowana w sprawy polskie działaczka uczestniczyła. Pod powiekami widzę panią Irenę elegancką, dystyngowaną, uśmiechniętą i wszystkim życzliwą. Polski Londyn bardzo dużo jej zawdzięcza i na pewno o niej nie zapomni. I mam nadzieję, że Ojczyzna też.

Anna Łazuka-Witek

30. 11. 2010r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet