ZAPROSZENIE NA WARSZTATY I PREMIERY LEGIONU - Anna Łazuka-Witek  

 

 

 

 

 

 


ZAPROSZENIE NA WARSZTATY I PREMIERY LEGIONU

Od 17 do 31 lipca 2010 Stowarzyszenie Teatralne Legion rozpoczyna pracę artystyczną z młodzieżą kórnicką w zaprzyjaźnionej i sprzyjającej warunkami do teatralnych prób (duża aula) Szkole Nr 2 w Kórniku/Bninie.

Od 17 do 24 lipca pracować będziemy nad nową premierą wg autorskiego scenariusza pt. "Strzał. Rzecz o Edwardzie hr. Raczyńskim". To nowa scena faktu z kontynuowanego przez nas cyklu o zasłużonych nie tylko dla Wielkopolski wielkich Polakach. Cykl zapoczątkowany spektaklami o Władysławie hr. Zamoyskim ("Dar i zmaganie. Bitwa o Morskie Oko", "Kto da więcej? Licytacja Zakopanego"); w planach Legionu nowa sztuka o Szkole Domowej Pracy Kobiet generałowej Jadwigi Zamoyskiej. To cykl o ich ofiarności na cele i sprawy narodowe. Szukając sąsiedzkich analogii: Edward Raczyński osiągał 60 tysięcy talarów rocznego dochodu, z czego ledwie tysiąc przeznaczał na własne wydatki, a więc niecałe 1.7%, trzy tysiące na wydawnictwa. Dla porównania Tytus Działyński osiągał 28 tysięcy talarów, a więc niespełna połowę dochodów sąsiada, na zakup książek do biblioteki zamkowej i na prace edytorskie asygnował dwa tysiące.

Scenariusz "Strzału" oparty został na relacjach prasowych i dokumentach z epoki oraz wypowiedziach Edwarda hr. Raczyńskiego i jego żony Konstancji. To opowieść nie tylko przypominająca zasługi hrabiego Edwarda Raczyńskiego, ale również ponadczasowa przypowieść o poczuciu honoru, indywidualnej wrażliwości w starciu z opinią publiczną. O sprzężeniu zwrotnym człowiek - media - tworzony wizerunek i jego konsekwencje. Kwietniowa tragedia pod Smoleńskiem przewartościowała znowu te relacje. Wymowę przypowieści przybliżają uniwersalne bajki polityczne Juliana Niemcewicza i Ignacego Krasickiego w wykonaniu kórnickiej młodzieży.

Prapremiera "Strzału" odbędzie się 24 lipca 2010, o godz. 20.00 na Zamku w Kórniku. Wstęp wolny. Wszystkich zainteresowanych tematem oraz sympatyków Legionu serdecznie zapraszamy.

Od 26 lipca pracować będziemy nad nową formą sceniczną: panelem dyskusyjnym pt. "Labirynt. Wyjazdy i powroty w rozmowie i piosence". Scenariusz według pomysłów młodzieży pod moim kierunkiem. To dla niej nowe wyzwanie poszerzające wachlarz doświadczeń scenicznych po: pasji, scenie faktu, dramacie, kabarecie, koncercie - o dyskusyjny panel na gorący temat. Dlaczego tak masowo wyjeżdżamy, nasze tęsknoty i marzenia, czy wracamy i dlaczego itd. itp. Temat, który jak powracająca fala obecny jest w naszej historii, w tym w historii kórnickiego Zamku, którego ostatni właściciel, Władysław hrabia Zamoyski, obywatel francuski, bo nie chciał przyjąć poddaństwa pruskiego, oraz jego Rodzina tak rozumiała problemy polskiego wychodźstwa, na rzecz którego ofiarnie pracowała. W celach statutowych Legionu mamy popularyzację historii i twórczości emigracji/Polonii polskiej oraz sylwetek jej twórców, o czym świadczy nasz repertuar: "Czarne kwiaty" Cypriana Kamila Norwida; "Anioł w knajpie" Beaty Obertyńskiej, "Głos tułaczy" czy obecność na Zjazdach Polonijnych w Częstochowie.

Rozmowom "Labiryntu", prowadzonym przez młodzież, towarzyszyć będzie autorska piosenka w wykonaniu kórnickich talentów: Anny Jarmuszkiewicz i Anny Woźnickiej. Słowa Anna Łazuka-Witek, kompozycje Leszek Furman. Na premierze spodziewamy się kompozytora Leszka Furmana oraz niemieckiego wydawcy pana Stefana Fassel-Wenza z wydawnictwa Medu Verlag, które właśnie wydało trzecią już książkę na niemieckim rynku pisarza i reżysera Wojciecha Kopcińskiego pt. "Lusnok".

Prapremiera 31 lipca, o godz. 20.00, Zamek w Kórniku, wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

Stowarzyszenie Teatralne Legion dziękuje za okazaną pomoc Gminie Kórnik, Fundacji Zakłady Kórnickie, Gminie Altenkunstadt, Bibliotece Kórnickiej PAN oraz Pracownikom Zamku bez pomocy których realizacja naszych planów nie byłaby możliwa.

Anna Łazuka-Witek

---------------------------------------------

"Strzał. Rzecz o Edwardzie hrabim Raczyńskim". Scenariusz Anna Łazuka-Witek. Reżyseria Wojciech Kopciński. Kostiumy Maria Gierczyńska. Akompaniament Andrzej Młodkowski. Wystepują: Joanna Ignasiak, Anna Łazuka-Witek, Wojciech Kopciński oraz kórnicka młodzież: Artur Buda, Aleksandra Ignasiak, Jakub Ignasiak, Anna Jarmuszkiewicz, Lena Krucka, Maria Serafiniak, Agnieszka Smolińska, Zuzanna Zięta.

"Labirynt. O wyjazdach i powrotach w rozmowie i piosence" Scenariusz kórnicka młodzież pod kierunkiem Anny Łazuki-Witek. Reżyseria Wojciech Kopciński. Słowa piosenek Anna Łazuka-Witek. Kompozycje Leszek Furman. Akompaniament Andrzej Młodkowski. Wokal Anna Jarmuszkiewicz i Anna Woźnicka. Występują: Mikołaj Basiński, Anna Łazuka-Witek, Wojciech Kopciński, Andrzej Młodkowski oraz młodzież: Artur Buda, Aleksandra Ignasiak, Jakub Ignasiak, Anna Jarmuszkiewicz, Lena Krucka, Maria Serafiniak, Agnieszka Smolińska, Zuzanna Zięta.

17. 06. 2009r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet