STOWARZYSZENIE TEATRALNE LEGION - Anna Łazuka-Witek  

 

 

 

 

 

 


STOWARZYSZENIE TEATRALNE LEGION
Szlakiem historii i tradycji

Formalnie działamy od lutego 2007 roku, skupieni wokół reżysera Wojciecha Kopcińskiego. To on poprzez swoje doświadczenie reżyserskie i kontakty od 2002 roku zaczął skupiać wokół siebie zawodowych artystów. Nasze coroczne, od 2004 roku, sierpniowe warsztaty artystyczne Stowarzyszenia Teatralnego Legion w gminie Kórnik, z premierą na kórnickim Zamku, są przykładem symbiozy w pracy artystycznej mistrzów z uczniami; wypełnione pięknym słowem, śpiewem, tańcem i muzyką. I taki jest nasz zespół: swoje doświadczenie zawodowe dojrzali artyści przekazują swoim podopiecznym i następcom, rozwijając ich poprzez coraz to trudniejsze i ambitniejsze wyzwania, szkoląc warsztat, wrażliwość i świadomość artystyczną.

Co wyróżnia nasz LEGION od innych offowych teatrów polskich? Repertuar. Zawsze po coś i o czymś. Idziemy pod prąd mody, dając młodym adeptom kontakt z tekstem wartym wystawienia, z ideą i myślą, która kiełkuje w naszych odbiorcach, tworząc własne sądy i przemyślenia. Toteż często po spektaklach LEGIONU "wybuchają" spontaniczne dyskusje i rozmowa z widzami, chcącymi wiedzieć więcej, uzupełnić wypowiedź sceniczną, podzielić się własnym zdaniem. To takie rzadkie zjawisko na deskach scen zawodowych, odgrodzonych od widza i zamkniętych wydzieloną przestrzenią i kurtyną; gdzie się "gra", nie przeżywa czy przekazuje; "odtwarza", nie tworzy trampolinę do nowych znaczeń. W zmodyfikowanej wersji czujemy się niejako następcami teatru rapsodycznego, o którym pisał Karol Wojtyła: "Słowo, w którym się przede wszystkim głosi pewne prawdy, pewne idee, pewne struktury, a nie uważa się go przede wszystkim za towarzysza akcji - sprawia, że przedstawienia rapsodyczne nie mają charakteru zasadniczo fabularnego, ale mają charakter zasadniczo ideowy. (.) Problem gra, on zaciekawia, on niepokoi, wywołuje współodczucie, domaga się zrozumienia i rozstrzygnięcia. I ten właśnie rys należałoby nazwać intelektualistycznym, bowiem intelekt, rozum jest władzą abstrakcji, strefą pojęć. Teatr Rapsodyczny tak właśnie czyta i tworzy. Nic dziwnego, że w przeważającej mierze sięgał po utwory niesceniczne. To zaś, co z nich robił - to nie było bynajmniej jakimś przystosowaniem do sceny, ale zawsze swoistym i autentycznym odsłonięciem myślowego, ideowego wnętrza utworu, samej umysłowej wizji autora"

. W takim znaczeniu jesteśmy bogaci słowem, a ubodzy w dekoracje. Uboga scenografia i odejście od realistycznego obrazka sceny, to obecnie tendencja teatrów. U nas nie jest "pusto", nasza sceneria jest naturalna (przyroda) i autentyczna: hall i przyziemia Zamku w Kórniku, pełne obrazów i nastroju; salon w Dworze w Koszutach, kameralny i klimatyczny; zrewitalizowany dwór w Kuźnicach z górskim pejzażem za oknami; pachnące drewnem i górami schronisko w Morskim Oku; Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem, budynek wzniesiony przez Władysława hr. Zamoyskiego i używany zgodnie z jego założeniami; oraz wnętrza kościołów, gdzie wyczuwa się niemal wszechobecne Sacrum. Jako anegdota zabrzmiały słowa księdza z katedry w Opolu, który po wystawieniu tam naszej Pasji powiedział: "Nie wiedziałem, że mam taki piękny kościół!".

Nie gramy gotowych tekstów, przeżutych i przetrawionych przez sceny, gdzie widz z reguły śledzi kolejne odstępstwa od kanonu, zwane często nowatorskimi i awangardowymi. (Dla przypomnienia kilka ostatnich przykładów: obdarci, bełkocący i w łachmanach bohaterowie Trylogii w Teatrze Starym, których reżyser umieścił w szpitalu; eksperyment sceny hiszpańskiej, gościnnie we Wrocławiu, w którym aktor pożera homara z przymocowanym mikrofonem nagłaśniającym bicie jego przerażonego serca, oraz podtapia chomika, co skończyło się zainteresowaniem spektaklem przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami; czy ostatnio filmowa "Balladyna" w Nowym Jorku. Nie mówiąc o sztukach plastycznych, w których obraza świętości jest często jedynym kluczem do rozgłosu). Przedstawiamy własne teksty, autorskie scenariusze. Sięgamy po dokumenty, listy, relacje prasowe z epoki, wspomnienia itp., tworząc scenę faktu.

Najbliższa jest nam historia Wielkopolski, zasług dla Polski rodu Działyńskich i Zamoyskich. W 2009 roku świętujemy 120 rocznicę zakupu dóbr zakopiańskich przez Władysława hrabiego Zamoyskiego oraz 85 rocznicę jego śmierci. Ze spektaklem "Kto da więcej? Licytacja Zakopanego" podążyliśmy szlakiem Władysława hr. Zamoyskiego: poprzez majową prapremierę na kórnickim Zamku, czerwcowy udział w rewitalizacji Kuźnic i udział w sesji popularno-naukowej; obchody Dni Zakopanego i występ w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego, sierpniowy występ w Muzeum Ziemi Średzkiej w Dworze w Koszutach - po listopadowy udział w obchodach dnia Patrona w Zespole Szkół w Nochowie koło Śremu oraz występ dla Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego w Środzie Wielkopolskiej. Tak to hrabia Zamoyski, walcząc o polskość tych ziem, złączył wspólnym mianownikiem Kórnik - Zakopane - Śrem - Środę Wielkopolską.

W swoim repertuarze mamy również "Dar i zmaganie. Władysław hr. Zamoyski i jego górale. Walka o Morskie Oko", z którym wystąpiliśmy w schronisku w Morskim Oku na zjeździe taterników seniorów, mając przed oczami opisywane sporne terytorium widoczne z werandy i okien z niezapomnianym widokiem na góry. Niezatarte przeżycie i wzruszenie, nas i widowni "głodnej" wiedzy o Zamoyskim, jego nieocenionych czynach i zasługach dla Polski.

W przygotowaniu mamy "Była taka szkoła", o Szkole Domowej Pracy Kobiet generałowej Jadwigi Zamoyskiej, z którą w 2010 roku wybieramy się na Zjazd Kużniczanek do Zakopanego. W planach "Strzał" o Edwardzie hr.Raczyńskim.

Naszym drogowskazem jest historia i tradycja. Nie brak w niej głosu przeszłości, buntu przeciw zniewoleniu i zniewalaniu w każdej postaci. To nasze "Zaczekaj" Wojciecha Kopcińskiego, oparte na tekstach "niepokornych" i tragicznych poetów: Andrzeja Bursy, Ryszarda Milczewskiego-Bruno, Rafała Wojaczka, Edwarda Stachury. To nasze "Przebudzenie", wieloobsadowy, barwny, z tańcem i muzyką spektakl, oparty o prozę Włodzimierza Wysockiego "Życie bez snu" (w tłumaczeniu Wojciecha Paszkowicza) oraz piosenki Włodzimierza Wysockiego i Jacka Kaczmarskiego - piewców wolności. "Przebudzenie" wystawimy w listopadowych nastrojach niepodległościowych w Kórniku oraz w styczniu 2010 na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim w Koszalinie.

W naszym repertuarze nie brakuje twórczości emigracyjnej i polonijnej, jej popularyzacja jest jednym z naszych statutowych celów. Przybliżanie twórczości powstałej poza krajem i jej autorów to nasz priorytet zrodzony z braku jej obecności na scenach zawodowych. Zaniedbań z czasów komuny, które trzeba nadrobić, bo przecież literatura polska jest jedna. Mamy więc spektakl oparty na prozie Cypriana Kamila Norwida "Czarne kwiaty", przywołujące wielkie postaci naszej emigracji i spotkań z nimi Norwida w "te dni przedostatnie": z Mickiewiczem, Słowackim, Chopinem. "Czarne kwiaty" zostały zakwalifikowane do finału konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Mamy "Anioła w knajpie" wybitnej polskiej poetki emigracyjnej Beaty Obertyńskiej. Mamy "Głos tułaczy" wg prozy Wojciecha Kopcińskiego i poezji mego autorstwa, z którym wystąpiliśmy we wrześniu 2009 gościnnie w Częstochowie na 3 Światowym Zjeździe Częstochowian. A w sierpniu 2009 na zamku w Kórniku pokazaliśmy "Labirynt" (teksty Wojciech Kopciński, poezja Anna Łazuka-Witek), mówiący bez "makijażu" o emigracji lat 80-tych do Niemiec. Jesteśmy chyba jedynym podmiotem artystycznym w Polsce tak konsekwentnie i świadomie realizującym repertuar emigracyjno-polonijny.

Pamiętamy o lokalnych tematach. Poważyliśmy się nawet na przedstawienie problemów i tematów z kórnickiego podwórka w lekkiej kabaretowej formie "Kórnickiego kabaretu" (prapremiera sierpień 2008, Zamek w Kórniku). z licznym udziałem kórnickiej młodzieży, która świetnie rozumiała i czuła lokalne klimaty i bawiła się tymi humorystycznymi tekstami obnażającymi słabości i bolączki Kórnika. Scenariusz "krążył" potem w odpisach po mieście, jako że sprawy, które nas otaczają są przecież zawsze najbliższe, a i uśmiechnąć się nie zaszkodzi. Dobrze też układają się nasze relacje z kórnickimi szkołami (Szkoła Nr 2 w Kórniku/Bninie gości nas corocznie na warsztatach), zapraszanymi przez nas na nasze spektakle, co stało się już niejako tradycją.

Na "sercu" leży nam najbardziej rozwój artystycznie uzdolnionej młodzieży. Danie jej odtrutki na komercyjną i kiczowatą rozrywkę telewizyjną. Nasza młodzież ma przekonanie, że uczestniczy w pracy artystycznej wartej wysiłku, ważnym i potrzebnym przedsięwzięciu. Sprawdza się w bogactwach form scenicznych: od musicalu, rozbudowanych i wieloobsadowych spektakli, po kameralną i małoobsadową scenę faktu. Naszym sztandarowym przedstawieniem jest pasja "Leiden" Wojciecha Kopcińskiego, z którą nasza młodzież apostołuje nie tylko w Polsce, ale i w Europie. "Leiden" graliśmy w Niemczech w kościołach w Altenkunstadt, Weismain, Strössendorf, Burgunstadt oraz w katedrze w Opolu i kościołach gminy Kórnik: w Kórniku, Bninie, Robakowie. W 2011 roku planujemy tourne z "Leiden" po Europie i podejmujemy starania o włączenie nas do zespołów Europasji. Nasza pasja rozgrywa się tu i teraz, to pasja młodych, nosząca i prawdy wiary, i prawdy o nas samych: o dzisiejszych sanhedrynach, Judaszach, Piłatach i Herodach. Wystawiamy ją w czterech językach: po polsku, angielsku, niemiecku i łacinie, z muzyką Lloyda Webera z "Jesus Christ Superstar".

Rozwój młodzieży to też udział w przygotowywanych przez nas koncertach ("Klimaty I" i "Klimaty II") z układami choreograficznymi. Nad całością czuwa reżyser Wojciech Kopciński (po krakowskiej PWST); poszczególne dziedziny sztuki prowadzą: Andrzej Młodkowski (kierownik zespołu KK Blues Band z Częstochowy) - muzyka; Rusłan Curujew (absolwent moskiewskiego Instytutu Sztuki Teatralnej, Wydział Reżyserii Baletu) - choreografia; Marian Panek (malarz i scenograf, adiunkt w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie), Julia Panek (studentka Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie), Maria Gierczyńska (artysta plastyk) - scenografia, kostiumy; Anna i Tomasz Kilarscy (poznański Chór Polihymnia) - przygotowanie wokalne młodzieży; Anna Łazuka-Witek (absolwentka polonistyki na UMCS w Lublinie) - linia programowa i scenariusze; ks. Klaudiusz Soboń (salezjanin) - opiekun duchowy zespołu.

Cieszymy się współpracą: Anny Deręgowskiej-Libickiej (pierwsza tancerka w baletach w choreografii Conrada Drzewieckiego i Teresy Kujawy), Leszka Furmana (kompozytor), prof. Leszka Kułakowskiego (jazzman i pianista, profesor na Akademii Muzycznej w Gdańsku), Andrzeja Skiby (absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego przy Akademii Muzycznej we Wrocławiu). I życzliwością: Gminy Kórnik, Gminy Altenkunstadt, Fundacji Zakłady Kórnickie, Biblioteki Kórnickiej PAN, kórnickiego Zamku, Muzeum Ziemi Średzkiej w Dworze w Koszutach - pomagających nam w realizacji naszych projektów i zamierzeń. No i wierną publicznością, której przybywa z każdą premierą.

Anna Łazuka-Witek

29. 10. 2009r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet