O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
LEGION W ROCZNICĘ NIEPODLEGŁOŚCI - Anna Witek

 

 

 

 

 

 


LEGION W ROCZNICĘ NIEPODLEGŁOŚCI
Piewcy wolności: Włodzimierz Wysocki i Jacek Kaczmarski

Skąd stała popularność Włodzimierza Wysockiego, od którego śmierci minęło już przecież tyle lat, upadł system komunistyczny i powstały narody zniewolone przez imperium sowieckie? Skąd wzrastająca popularność Jacka Kaczmarskiego, barda Solidarności, piewcy naszych polskich przemian i ich membrany, mimo późniejszego oddalenia od kraju (wieloletni pracownik Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa w Monachium). Zafascynowanego twórczością Włodzimierza Wysockiego, którego wiele utworów przetłumaczył na język polski i którego twórczość w Polsce też spopularyzował.

A działalność Muzeum im. Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie i zbliżający się już VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim pt. "Pasje według świętego Włodzimierza", organizowany przez dyrektorkę Muzeum dr Marlenę Zimny. Czujemy się zaszczyceni zaproszeniem na ten Festiwal i prezentacją naszej młodzieży kórnickiej i kórnickich talentów na międzynarodowym forum. Występujemy 31.01. 2010 w Koszalinie, na sali kina Kryterium, po uroczystym wręczeniu Grand Prix festiwalu dla najlepszego reżysera. Może i tam nie zabraknie fanów twórczości Wysockiego i Kaczmarskiego z naszych stron, jak nasz lokalny bard:
Roman Jasiński duszą śpiewa
Songi Kaczmarskiego do nieba.
Kórnicka dusza się rozrywa
Pod zamkiem nieszczęśliwa.

A organizowany corocznie przegląd piosenek Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu? Dlaczego fenomen Włodzimierza Wysockiego i Jacka Kaczmarskiego trwa do dzisiaj, nie słabnie, a nawet się nasila? Twórczość Włodzimierza Wysockiego i Jacka Kaczmarskiego jak magnez skupia tych wszystkich, którym to samo w duszy gra.

Bo runęły jedne mury, a rosną drugie - za Jackiem Kaczmarskim. Pamiętamy stale o tych murach, które runęły, i boimy się tych zagrożeń, które nas czekają: hegemonii silniejszych, nowych europejskich wyzwań i brukselskiej biurokracji, i prawa. W wymiarze narodów i jednostek. I właśnie ta metoda Włodzimierza Wysockiego i Jacka Kaczmarskiego, by przez jednostkę dochodzić uogólnień nastrojów społecznych, jest nam tak bliska i dziś. Ich twórczość była sumieniem narodu. O każdym z nas: przeżyciach i emocjach, radościach i lękach. I o swoich własnych też. I to ciągle rozdziera nam serca, każdemu z nas osobno i wszystkim razem. Każe nam utożsamiać się z ich losami, choćby z "Naszą klasą", wyśpiewanymi losami pokolenia. A młodzi sięgają po tych twórców, by wyrazić swój dzisiejszy bunt.

Wysocki zawarł losy swojego pokolenia, swoją bezradność wobec systemu, wobec przemocy, swój bunt i niezgodę na zło - w prawie nieznanej prozie "Życie bez snu". Ukazała się ona za sprawą żony artysty, francuskiej aktorki Mariny Vlady, w roku 1980 w rosyjskim periodyku "Echo", wychodzącym w Paryżu. Utwór przedrukowano w tomie "Piesni i stichi" w Nowym Jorku w 1983 w "Litraturnoje zarubieżje". "Życie bez snu" na język polski przetłumaczył znany polski tłumacz i popularyzator literatury rosyjskiej, Wojciech Paszkowicz, a tłumaczenie to ukazało się w "Literaturze na świecie", nr 5-6, 1989.

Stowarzyszenie Teatralne Legion sięgnęło po ten nie wystawiony tekst i przeniosło go na scenę (zgodnie zresztą z wolą samego Wysockiego, który nie doczekał się za życia żadnej inscenizacji). Do tekstu oryginału dołożyliśmy piosenki Włodzimierza Wysockiego i Jacka Kaczmarskiego i spuentowaliśmy go współcześnie, świadomi rozbicia systemu (co w czasach Wysockiego wydawało się nieprawdopodobne) i nowych zagrożeń w budowaniu ładu w Europie. Tytuł "Przebudzenie" oddaje ten zryw zmian, które nadeszły (prapremiera 25 sierpień 2007, Zamek w Kórniku). Dlatego wizja Wysockiego to groteska. Rzecz dzieje się metaforycznie w domu wariatów w Moskwie, czyli w bloku sowieckim, a na ratunek ludzkości przychodzą. delfiny, wieloryby, walenie itd. Nie zdradzam całości i zapraszam na nasze przedstawienie: z tańcem, muzyką, śpiewem, z licznym udziałem młodzieży kórnickiej na:

21 XI 2009, GODZ. 19.00, SCENA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W KÓRNIKU

WSTĘP WOLNY

Dziękujemy serdecznie za okazaną nam pomoc:

"Przebudzenie". Scenariusz Anna Łazuka-Witek według prozy Włodzimierza Wysockiego "Życie bez snu", z piosenkami Jacka Kaczmarskiego i Włodzimierza Wysockiego. Tłumaczenie z rosyjskiego Wojciech Paszkowicz. Reżyseria Wojciech Kopciński. Choreografia Rusłan Curujew.

Zobacz fotoreportaż z prapremiery

Anna Łazuka-Witek

07. 10. 2009r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS