O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
LEGION NA 3 ŚWIATOWYM KONGRESIE CZĘSTOCHOWIAN - Anna Witek

 

 

 

 

 

 


LEGION NA 3 ŚWIATOWYM KONGRESIE CZĘSTOCHOWIAN
Wspólne wzruszenia i bliskość

Stowarzyszenie Teatralne Legion z Kórnika miało zaszczyt wystąpić z inscenizacją wieczoru autorskiego pt. "Głos tułaczy" na 3. Światowym Kongresie Częstochowian, 12-13 września 2009. Patronat Honorowy nad Kongresem objął J.E. Arcybiskup Metropolita Częstochowski oraz Prezydent Miasta Częstochowy dr inż. Tadeusz Wrona. O randze Kongresu świadczą nazwiska Komitetu Honorowego, m. in.: J.E. prof. dr hab. Antoni Długosz, biskup pomocniczy; mec. Arye Edelist, przewodniczący Stowarzyszenia Częstochowskich Żydów w Izraelu; Ryszard Kaczorowski, prezydent RP na Uchodźstwie; dr Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich; dr Jerzy Kropiwnicki, prezydent Miasta Łodzi; O. Roman Majewski, przeor jasnej Góry; O. Izydor Matuszewski, generał Zakonu OO. Paulinów; Zygmunt Rolat, przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków; ks. Infułat dr Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika katolickiego "Niedziela", oraz listów okolicznościowych od najwybitniejszych polskich przedstawicieli świata polityki i kultury, m.in. od przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka. Na sali liczne grono władz Częstochowy, radnych, parlamentarzystów, przedstawicieli świata nauki i kultury; liczne grono emigrantów i Polonusów.

Wystąpić przed tak szanownym gronem to dla naszego Legionu prawdziwe wyróżnienie i nieprzypadkowe zaproszenie. Nie tylko jest ono związane z osobą naszego reżysera, Częstochowianina Wojciecha Kopcińskiego, który w tym roku obchodzi 30-lecie pracy teatralnej, a który zaczynał swoją pracę zawodową jako kierownik artystyczny Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Ale również z linią programową Legionu, który jako chyba jedyny podmiot artystyczny w Polsce ma w swoich celach statutowych propagowanie i popularyzację twórczości emigracyjnej i polonijnej oraz jej twórców, jak również przybliżanie dziejów emigracji i Polonii. Twórczość emigracyjna nadal nie jest dostatecznie znana w kraju, nie nadrobiono jeszcze okresu komuny i nieobecności w nim literatury powstającej poza krajem.
A przecież kultura Polska jest jedna!

Swoje cele statutowe Legion realizuje świadomie i bardzo konsekwentnie. I tak mamy w swoim repertuarze sztukę wybitnej polskiej poetki tworzącej w Londynie Beaty Obertyńskiej "Anioł w knajpie". Mamy "Czarne kwiaty" Cypriana Kamila Norwida, opisujące jego spotkania "w te dni przedostatnie" z innymi wielkimi polskimi emigrantami: Chopinem, Słowackim, Mickiewiczem. Mamy scenę faktu dotyczącą zasług dla Polski Władysława hr. Zamoyskiego, obywatela francuskiego, który nie przyjął poddaństwa pruskiego, "Dar i zmaganie", o jego 20-letnim wygranym procesie o Morskie Oko oraz "Kto da więcej? Licytacja Zakopanego" - mija właśnie w tym roku 120 rocznica zakupu dóbr zakopiańskich przez Zamoyskiego. Rozpoznawanie nas jako sceny mówiącej o emigracji i dla niej jest dla nas wielkim przywilejem.

Na Kongresie pokazaliśmy "Głos tułaczy", inscenizację wieczoru autorskiego. Proza Wojciech Kopciński, Częstochowianin z urodzenia, mieszkający w Niemczech, a pracujący jako reżyser kórnickiego Legionu i wiceprezes naszego kórnickiego Stowarzyszenia Teatralnego Legion. Poezja mojego autorstwa z okresu mojej emigracji londyńskiej lat 1978-1991, i tego okresu dotyczyła opisywana rzeczywistość, i wyjazdów z biletem w jedną stronę.

Jak daleko trzeba odejść,
By nie słyszeć głosu tego kraju?
Gdy nie wystarczy nawet umrzeć,
Tylko jeszcze dalej.

Refleksja nad wyjazdami, refleksja nad emigracją i obecną Polonią, refleksja nad powrotami i niepowrotami, nad ceną moralną i osobistą opuszczania Ojczyzny udzieliła się ze sceny Gaude Mater naszym widzom.

Powroty są ciężkie, niemożliwe,
Jak tu zamieszkać we własnych wierszach,
We własnym kraju.

Zbiegły się te same myśli, doświadczenia, punkt widzenia. To niesamowite skupienie i cisza pozwoliły nam rozwinąć skrzydła. Czuło się ten lot, to spojrzenie z perspektywy czasu:

Przylatujemy i odlatujemy
Jak wędrowne ptaki bez gniazd
Przemijamy
Dalecy bliscy obcy
Nieobecni obecni

Mieliśmy szczęście na tą naszą legionową obecność tu i teraz, właśnie na tym Kongresie i w tym wybranym gronie jednej wielkiej rodziny Polonusów. To niesamowite wrażenie wspólnego języka z widownią i jej wrażliwością, odbioru pełnego wzruszenia i nieukrywanych łez, która nie wszystkim artystom jest dana. I te długie Polaków rozmowy, jakby ciąg dalszy po spektaklu dopisujący ostatni rozdział przez widzów i ich losy: "Przeszłam to samo, więc rozumiem co Państwo gracie. I to nie gra, tylko ta szczerość wzruszyła mnie do łez". Podziękowania za chwilę zadumy: "Tak mało jest na scenie myśli. I za te myśli wasze wywołujące nasze serdecznie dziękujemy". I podziękowania za ostrzeżenie przed wyjazdami: "Nie miałam odwagi wyjechać z Polski, choć nosiłam się z tym zamiarem. Teraz dopiero zrozumiałam, że dobrze się stało. I za to dziękuję".

Na rozstajach Chrystus przydrożny
Żegna nas modlitwą
On nie odjeżdża
Przygwożdżony do krzyża
Wrósł w kraj prostą kapliczką

I ta wspólna miłość do ojczyzny:

Mówię jej
Matko
Dbaj o siebie
Bądź silna!
Mówię jej
Porzuć złudzenia
Stań na nogi
Mówię jej
Nie pij
Przed sklepem
Mówię jej
Najdroższa
Nigdy cię nie porzucę
Mówię jej
O poległych synach wybranych
Płacze
Sztandarami od święta
Świeczkami w alejach zasłużonych
I na wiejskich cmentarzach
Mówię jej
Co nas czeka
Otwiera się bezbronna
Na wszystkie strony świata
Mówię jej
Matko
Noszę cię w sercu
Na piersiach z medalikiem twej Królowej
Mówię jej
Matko nie żałuj mnie
Muszę cię znów zostawić
Wyjadę by przeżyć
Nie bój się nie zapomnę
Nikt mi ciebie nie wyrwie z krtani
Mówię jej
Nie czekaj na listy
Nie czekaj na dworcach świata
Nie szwendaj się wszędzie za mną
Nie prześladuj mnie
Wreszcie daj zapomnieć
Daj żyć
Polsko
Matko

I to samo jedno wspólne dla wszystkich życzenie:

Proszę, wróć do siebie,
Do prostoty stołu,
Przy którym zawsze dzielimy się z tobą opłatkiem.
Proszę, Polsko,
Wróć z wygnania.

A wiersz Norwida "Moja piosnka" stał się też piosnką naszych widzów, oddalonych od kraju, a tak bliskich. W nastrój i klimat poetyckiej refleksji wprowadził widzów oprawą muzyczną Andrzej Młodkowski.

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla d a r ó w Nieba.
Tęskno mi Panie.

I jeszcze jeden cytat z Norwida:

"Nie wiem, wiecie czy nie wiecie
Częstochowskie jestem dziecię"

I w tym wymiarze duchowym Częstochowa, duchowa stolica Polski, jest bliska sercu nie tylko każdego Polonusa, oddalonego od Ojczyzny, ale i każdego Polaka mającego szczęście w niej mieszkać.

O RODZIE ZAMOYSKICH I JEGO ZASŁUGACH
Historia skrzypiec Gibson ex Huberman

Byliśmy obecni na inauguracyjnym uroczystym otwarciu Kongresu, na którym organizatorzy, z prezydentem Częstochowy dr. inż. Tadeuszem Wroną na czele, oraz honorowi goście zabierali głos. M.in. Zygmunt Rolat, częstochowianin mieszkający w Ameryce, filantrop, darczyńca Muzeum Historii Żydów Polskich i promotor dialogu polsko-żydowskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP otrzymanym z rąk Prezydenta RP w kwietniu 2008. Zapowiedział on koncerty skrzypcowe "Muzyka dla dobrego świata": w Częstochowie, 20 października w Filharmonii, oraz 21 października w Teatrze Wielkim w Warszawie, których jest pomysłodawcą i fundatorem. Na koncertach wystąpi Jeshua Bell (rocznik 1967), należący do najwybitniejszych i najpopularniejszych skrzypków świata. W Stanach Zjednoczonych nazywany jest "classical music superstar". Gra nie tylko muzykę klasyczną, ale i filmową. Gra na skrzypcach Gibson ex Huberman. "Romance of the Violin" - pierwsza płyta pokazująca brzmienie tego instrumentu, nagrana była sześć lat temu dla Sony Classical, i sprzedała się w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy.

Pan Rolat zaczyna opowiadać historię tych skrzypiec. Pada: "Wielki Polak hrabia Zamoyski ofiarował te skrzypce w roku 1895 13-letniemu wówczas żydowskiemu chłopcu, Bronisławowi Hubermanowi (1882-1947), otwierając mu tym samym wrota kariery. Mecenasem i opiekunem Bronisława Hubermana był Jan hrabia Zamoyski. Jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków XX wieku grał na skrzypcach Stradivariego ofiarowanych mu przez wielkiego Polaka hrabiego Zamoyskiego".

Po uroczystościach pozwalam sobie podejść do pana Zygmunta Rolata po dalsze szczegóły. Skrzypce Stradivarius, zwłaszcza te z pierwszych dekat XVIII wieku, uważane są za największe osiągnięcia lutnicze. Instrument znany jako Gibson ex Huberman został wykonany przez Antoniego Stradivariego w 1713 roku. I właśnie ten instrument, "o boskim brzmieniu", został podarowany żydowskiemu chłopcu przez polskiego hrabiego. W rok po otrzymaniu skrzypiec, w 1896 roku, Bronisław Huberman zagrał koncert skrzypcowy D-dur Brahmsa w obecności kompozytora. Bronisław Huberman nie zmarnował danej mu przez Jana hr. Zamoyskiego szansy. W roku 1929 wyjechał do Palestyny, a w 1936 odbył się pierwszy koncert założonej przez niego palestyńskiej Orkiestry Symfonicznej, znanej dziś jako Filharmonia Izraelska w Tel Awiwie. Zespół składał się z muzyków żydowskiego pochodzenia, którym Huberman umożliwił wyjazd do Palestyny, tym samym ratując od Zagłady.

Instrument był dwukrotnie kradziony. Po pierwszej kradzieży w 1919 roku szybko wrócił do właściciela. Drugi raz skrzypce zniknęły w 1936 roku z garderoby w Carnegie Hall w Nowym Jorku i Huberman nigdy już ich nie zobaczył. Niezwykły ciąg dalszy nastąpił w 1985 roku, kiedy to mało znany nowojorski skrzypek przyznał się tuż przed śmiercią do kradzieży skrzypiec i zwrócił instrument. Skrzypce trafiły do firmy asekuracyjnej Loydsa. Osiem lat temu skrzypce Stradivarius Gibson ex Huberman odnalazł i kupił za cztery miliony dolarów Joshua Bell, który twierdzi, ze mają one najbardziej zdumiewający dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszał. Ci z państwa, którzy wybiorą się na koncert, będą mieli okazję przekonać się sami i zobaczyć skrzypce wykonane w 1713 roku i za sprawa Jana hrabiego Zamoyskiego służące wybitnym skrzypkom: Bronisławowi Hubermanowi i Joshui Bellowi. Cały dochód z koncertu przeznaczony jest na wsparcie budowy wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich, które już w 2012 roku stanie na Muranowie w Warszawie, w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej.

Bardzo ciekawa rozmowa, szlachetne cele, niezwykła historia skrzypiec i piękna postać Jana hr. Zamoyskiego pozwoliła nam przejść do nieocenionych zasług dla Polski Władysława hr. Zamoyskiego w 120 rocznicę zakupu przez niego dóbr zakopiańskich. Kórnickie pamiątki jako prezent dla pana Rolanta zainteresowanego postacią hrabiego Władysława Zamoyskiego dopełniły miłej rozmowy. I tak historia i ród Zamoyskich zwieńczyły 3. Światowy Kongres Częstochowian. A słowa Władysława hr. Zamoyskiego i jego ofiarność dla rodaków: "Wszystko, cośmy posiedli, ma służyć Ojczyźnie i Rodakom potrzebującym lub nieszczęśliwym, szczególnie od Macierzy oderwanym" poruszyły serca Polonusów. Przypomnienie w tym gronie zasług dla emigracji zarówno Władysława hr. Zamoyskiego, jak i jego ojca, gen. Władysława Zamoyskiego, działającego politycznie na emigracji w Paryżu w Hotelu Lambert, jak i siostry Marii, ofiarniej i niezapominającej o polskich uchodźcach, dopełniły obrazu. I kórnickie pamiątki dla organizatorów, przypominające o siedzibie rodu Zamoyskich kórnickim Zamku.

Anna Łazuka-Witek

Zobacz fotoreportaż z Częstochowy

16. 09. 2009r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS