O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
WYJAZDY Z PIEKŁA DO PIEKŁA - Anna Witek

 

 

 

 

 

 


WYJAZDY Z PIEKŁA DO PIEKŁA
Zapraszamy na prawdziwie emigracyjne spektakle LEGIONU

To był szok. Reakcje widzów: wzruszenie, ukrywane łzy, gęsia skórka.
Nie mówi się jeszcze tak prawdziwie, dosadnie, brutalnie i szczerze o emigracji lat 80-tych do Niemiec. O obozach dla uchodzców. O bezradności nieznających języka Polaków. O biletach w jedną stronę i świadomości niemożności powrotu. O rozłące z najbliższymi. O ucieczce w alkohol, w alienację, w marzenia, gdy wokół tak źle i obco. Językiem dosadnym, prawdziwym, językiem dramatu tych ludzi i ich losów.

Scenariusz emigracyjny napisany przez tego, co to przeżył: proza Wojciech Kopciński, poezja Anna Łazuka-Witek, Ewa Lippman, Henryk Cyganik. Muzyka do spektaklu też ma swoją historię. Skomponowana przez pana Leszka Furmana do planowanego londyńskiego koncertu o emigracji i dla emigracji, do którego nie doszło, przeleżała 25 lat w szufladzie. Śpiewana przez Muzy wprowadza nastrój wyciszenia, refleksji i zadumy nad losem: jak się ocalić? I jedna prawda: miłość, Ojczyzna, godność Polaka.

Spektaklem tym, kawałkiem swego życia, reżyser Wojciech Kopciński obchodził 30-lecie pracy teatralnej. Były wzruszenia i kwiaty, i najbliżsi: córka i przyjaciele sprzed lat. I młodzież, utalentowana, wrażliwa, rozumna, zasłuchana i zapatrzona. Duma z reżysera i LEGIONU, że się tak pod jego kierunkiem rozwija jak kosmos.

Stowarzyszenie Teatralne LEGION wystawiło spektakl "Labirynt" na kórnickim Zamku 22 sierpnia 2009, jako efekt dwutygodniowych Polsko-Niemieckich Spotkań Artystycznych Stowarzyszenia Teatralnego Legion Kórnik-Altenkunstadt 2009. Serdecznie dziękujemy za pomoc: Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gminie Kórnik, Gminie Altenkunstadt oraz Bibliotece Kórnickiej PAN i pracownikom Zamku za gościnę. Kompozytorowi Leszkowi Furmanowi za muzykę. Nauczycielowi Bernd Bäuml za codzienne konwersacje z młodzieżą w języku niemieckim.

Stowarzyszenie Teatralne LEGION konsekwentnie realizuje swoje statutowe cele: popularyzację twórczości emigracyjnej i jej twórców; upowszechnianie wiedzy o dziejach emigracji i Polonii; pomocy twórcom kultury mieszkajacym poza Ojczyzną; propagowanie współpracy kulturalnej w ramach integracji europejskiej.

Zapraszamy więc wszystkich Polonusów odwiedzających Ojczyznę na nasze spektakle: Najbliższy 12 września w Ośrodku Promocji Kultury Gauder Mater w Częstochowie, godz. 19.00, w ramach III Światowego Kongresu Częstochowian .

Następny emigracyjny temat: groteska "Przebudzenie" według prozy Włodzimierza Wysockiego "Życie bez snu", w tłumaczeniu Wojciecha Paszkowicza, oraz piosenek Włodzimierza Wysockiego i Jacka Kaczmarskiego, 21 listopada, godz. 19.00, na Scenie Szkoły Nr 2 w Kórniku-Bninie. Ze spektaklem "Przebudzenie" Stowarzyszenie Teatralne LEGION zaproszone zostało gościnnie przez dyr. Muzeum Włodzimierza Wysockiego, dr Marlenę Zimny, na VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje wg św. Włodzimierza", na styczeń 2010 do Łodzi. Festiwal ma charakter multidyscyplinarny, projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, spektakle, wystawy, promocje książek, spotkania autorskie.

Patrząc na podwórko kultura, jesteśmy jedyną organizacją artystyczną z konkretnym, konsekwentnie i wyraźnie realizowanym drogowskazem na emigrację i Polonię. Pamiętamy i zapraszamy. Pamiętajcie i wy o LEGIONIE przy okazji polonijnych zjazdów, kongresów i innych uroczystości. Chętnie przyjmiemy zaproszenie. Mamy szeroki repertuar http://www.rodaknet.com/LEGION/repertuar.htm spektakli autorskich, w tym małoobsadową wyjazdową scenę faktu.

A wszystkim "Skłonnym do uogólnień" dedykujemy ten wiersz z "Labiryntu" śpiewany przez Muzę:

Tak łatwo popaść z tragizmu w błazeństwo
z wrażliwości w sentymentalizm
z poświęcenia w samoudręczenie
z realności bólu w fałsz sztucznych łez
Tak łatwo odejść od człowieka do narodu
od narodu do ludzkości
od ludzkości w nieskończoność
od wieczności spraw wyższych w wieczne nic

Tak łatwo uciec od życia do marzeń
od marzeń do złudzeń
od złudzeń do rojeń
od rojeń do schizofrenii lub obojętności

Tak łatwo zamienić cierpienie w rozpacz
rozpacz w bohaterstwo
bohaterstwo w symbol
symbol w pomnik i kwiaty raz na rok i nie więcej

tak łatwo nie dostrzec czyjejś ludzkiej twarzy
więc lepiej zostańmy gdzie jesteśmy teraz
zapatrzeni w blask lampki nagrobnej zamiast słońca.
(Ewa Lippman)

***

LABIRYNT

Według scenariuszy filmowych i książek Wojciecha Kopcińskiego " Azylant", "Brama" , "Kreuzfeuer", "Der Nebel" . Wiersze Anna Łazuka-Witek , Henryk Cyganik "Podróż", Ewa Lippman "Skłonnym do uogólnień".

Scenariusz Anna Łazuka-Witek , reżyseria i opracowanie tekstu Wojciech Kopciński , muzyka Leszek Furman , aranżacje Andrzej Młodkowski , kostiumy Julia Panek

Aktorzy:
Mikolaj Basiński, Roland Ciesielski, Aleksandra Ignasiak, Anna Kilarska, Tomasz Kilarski, Wojciech Kopciński, Lena Krucka, Anna Łazuka-Witek, Katarzyna Nowaczyk, Ewa Orawiec, Maria Serafiniak, Julia Skiba, Agnieszka Smolińska, Anna Woźnicka.

Polsko-Niemieckie Spotkania Artystyczne Stowarzyszenia Teatralnego Legion
Kórnik-Altenkunstadt sierpień 2009

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej
Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit

Zobacz fotoreportaż z premiery

Anna Łazuka-Witek

01. 09. 2009r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS