O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
QUO VADIS, SZTUKO - Anna Witek

 

 

 

 

 

 


QUO VADIS, SZTUKO
Program "Patriotyzm jutra" - likwidacja dziś

Teatr Stary w Krakowie: Bohaterowie "Trylogii" w bandażach, gaciach i w szpitalu. Matka Boska o twarzy zmieniających się w "ołtarzu" aktorek. Na scenie bełkot, czkanie, bekanie. Tym karmi nas nowa premiera naszej sceny narodowej, która w spektaklu tym "prostuje" historię. Ofiarą tego "prostowania" padł Henryk Sienkiewicz i postaci jego dzieł. To prostowanie ma szansę przetrwać w młodym pokoleniu, skoro Henryk Sienkiewicz nieobecny jest w kanonie lektur zaproponowanych przez minister Hall!

Schaubühne w Berlinie: Premiera "Między nami dobrze jest". Na jednej z ważniejszych niemieckich scen "prostowanie" historii: To Polacy, nie Niemcy, żyją w kompleksie wojny i braku zdobyczy zachodnich cywilizacji (plastikowe zabawki). Jawna drwina z Polaków w polskim wydaniu: polska autorka i reżyser. "Jestem Europejką, polskiego nauczyłam się z płyt i kaset, które mi zostały po polskiej sprzątaczce" (wypowiedź młodej bohaterki spektaklu). I to na Międzynarodowym Festiwalu Dramatopisarzy pod hasłem "tożsamość i historia". Niemcy są zachwyceni!

Scena Teatru Buffo w Warszawie pełna dzieci z próbówki in vitro i ich rodziców. "Prostowanie" przykazań wiary. Na scenie dwa obozy: światły i szlachetny oraz kościelny ciemnogród, którego głos manipulacyjnie przywoływany jest jako kontrast do "raju". "Raj" oczywiście zwycięża!

Galeria w Łodzi: cofnięty w ostatniej chwili pomysł prezentacji serii kosmetyków z tłuszczu człowieka (odsysanego w salonach piękności)!

Innowacja plastyczna - męskie genitalia rozwieszone na krzyżu.

Wystawa w Centrum Handlowym w Warszawie: "żywe" trupy w roli eksponatów, jako obrona przed atakami argumenty, że to trupy "chińskie". Z sacrum pozostaje jedynie profanum!

"Rewelacja" "teatralna" z ostatniej chwili: Wrocław, prezentacja Europejskiej Nagrody Teatralnej dla polskiego reżysera została "wzbogacona" spektaklem "Accidens"/"Wypadki. Zabić by zjeść" hiszpańskiego reżysera, który otrzymał za "spektakl" międzynarodową nagrodę Nasze Rzeczywistości. Na scenie torturowany żywy homar, powieszony na żyłce (by wszyscy widzieli i by nikt broń Boże nie uronił nic z jego męki), w którego aktor wbija szpikulce! Do grzbietu homara przymocowano mikrofon, dzięki czemu widownia mogła słuchać odgłosów bicia serca konającego skorupiaka! Udręczonego homara "miłosiernie" zjada aktor. Nie wszyscy widzowie wytrzymali te efekty specjalne; dziennikarka, która opuściła to nagrodzone "arcydzieło" złożyła zawiadomienie do prokuratury. A szkoda, bo ominęło ją mocne wrażenie z podtapiania w akwarium żywego i przerażonego chomika! Spektakl najbardziej zainteresował prokuraturę. Hiszpański reżyser nie umie wytłumaczyć, czemu/komu miało służyć torturowanie zwierząt!

"Skończ waść, wstydu oszczędź" (nazwisk twórców wystawianych dzieł).

Skandal najlepszą receptą na sukces. Skandal gigant - międzynarodowa sława i uznanie!

Cóż więc dziwić się potrzebie odtrutki i konieczności "pokrzepienia serc" powstającymi licznie instytucjami pozarządowymi tworzącymi polską sztukę. Żyjącymi z konieczności z dotacji samorządowych, ministerialnych i innych instytucji państwowych. Niestety, łaska pańska na pstrym koniu jeździ. I to bynajmniej nie na kasztance Piłsudskiego!

Likwiduje się tak potrzebne i godne wsparcia programy, które nie mieszczą się w komercyjnym obiegu lansowanej sztuki. Program "Patriotyzm jutra" (relikt jeszcze z czasów ministra Kazimierza Ujazdowskiego) został zlikwidowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez nieprzyznanie wykonującemu go Muzeum Historii Polski koniecznych funduszy! Konkursy teatralne, którym wprawdzie pozostawiono w nazwie "ze szczególnym naciskiem na literaturę polską" (z czasów ministra Kazimierza Ujazdowskiego) przyznają nagrody i honorują spektakle przesuwając owe naciski z literatury polskiej na obcą!

Wystarczy śledzić artykuły prasowe i głosy, które na "larum grają" (w tym Rodakpress).

Wbrew zamierzeniom wzmacnia to szeregi tych, którzy chcą sztuki w duchu owej wyśmianej Sienkiewiczowskiej sagi. Pytanie tylko, czy trudna rzeczywistość pozwoli im przetrwać.

Anna Łazuka-Witek

Redakcja RODAKpress zachęca do odwiedzania strony Teatru Legion

24. 05. 2009r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS