O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTAP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button

"GAZETA WYBORCZA" i "MACHINA" OBRAŻAJĄ UCZUCIA RELIGIJNE POLAKÓW

"GAZETA WYBORCZA" i "MACHINA" OBRAŻAJĄ UCZUCIA RELIGIJNE POLAKÓW

 

 

 

 

 


Redaktor naczelny Adam Michnik i Gazeta Wyborcza
i Piotr Metz naczelny miesięcznika "Machina"
stoją pod Pręgierzem Czytelników od 08.02.2006r.

Wybiórcza za całokształt zasług i natychmiastowe włączenie się w walkę z "ciemnogrodem" znieważając symbole religijne i permamentne mataczenie polskością.
Miesięcznik "Machina" i jej red, naczelny
za obrazę uczuć religinych Polaków.
Towarzystwo znakomite i świetnie wpisujące się w środowiska zwalczające na świecie
leninowskie "opium dla ludu".

Trudno przytoczyć wszystkie przykłady uzasadniające Pręgierz dla "Wybiórczej", ale jej ostatni wyczyn graficzny jest dostatecznie wymowny i stawia ją w jednym rzędzie z "Machiną"
niszczyczącą wszystko co cenne.

Kolejny akt profanacji

Od kilku dni jesteśmy świadkami prawdziwej eskalacji testowania wrażliwości społecznej na profanowanie sacrum. W sobotę "Rzeczpospolita" przedrukowała dwie karykatury Mahometa obrażające muzułmanów. W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" zamieściła zdjęcia graffiti przedstawiające Matkę Najświętszą z rogami oraz Pana Jezusa z komórką. "Machina", miesięcznik wydawany przez Platformę Mediową Point Group, posunęła się do zbezczeszczenia ikony częstochowskiej Madonny. Obywatele żywo protestują przeciw takim prowokacjom, w przestrzeni medialnej wre, organa ścigania - śpią?...
- Chcę zrobić trochę niespodzianki i zaskoczenia, i nie zdradzać wszystkiego przed ukazaniem się pisma - tak, zapytany o charakter reaktywowanego po czterech latach miesięcznika popkultury, zapowiadał redaktor naczelny "Machiny" Piotr Metz w jednym z wywiadów przed ukazaniem się przedpremierowego numeru pisma.
Rzeczywiście, zgotował nam wszystkim nie lada niespodziankę.
Na początku lutego ukazał się tzw. zerowy, bezpłatny numer magazynu, w nakładzie 30 tys. egzemplarzy. Na okładce - zdeformowany obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W miejsce oblicza Matki Najświętszej została wpasowana twarz piosenkarki.
Tak oto "Machina" spektakularnie wróciła na rynek, profanując naszą narodową świętość i drwiąc z wiary milionów Polaków.

Lecz nie burzcie świętości ołtarzy
Przeciw zniekształceniu otaczanej głęboką czcią religijną na całym świecie ikony Matki Bożej natychmiast wystąpili ojcowie paulini z jasnogórskiego klasztoru. W poniedziałek wydali specjalny komunikat. Czytamy w nim m.in.: "Jesteśmy wstrząśnięci tym, że znów używa się Cudownego Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry do profanacyjnych przekształceń plastycznych i komercyjnych celów reklamowych". Ojcowie paulini przypomnieli, że Ikona Jasnogórska odegrała ogromną rolę w naszej historii, to symbol tożsamości religijnej i patriotycznej zdecydowanej większości Polaków. Użycie znaku ikony sprzeczne z jego funkcją religijną i celem sakralnym jest, zdaniem autorów komunikatu, nie tylko kontrowersyjne i nieetyczne, ale też społecznie szkodliwe i niebezpieczne, obce chrześcijańskiej tradycji i naszej polskiej mentalności. "Bieżące wydarzenia w świecie pokazują, do czego można doprowadzić, gdy nadużywa się wizerunków i symboli wiary religijnej. W kontekście współczesnych wydarzeń taką obraźliwą wobec uczuć religijnych wielu obywateli reklamę, jak i przeprowadzanie tego typu kampanii medialnej, odczytujemy jako formę prowokacji!".

Dla nas "nie ma świętości"
Redaktor Metz nie odnosi treści tego komunikatu do "Machiny", poinformowała wczoraj KAI. - Symbole religijne są elementem kultury masowej, są przez nią wykorzystywane i nie ma w tym nic złego - stwierdził. - Naszą intencją nie było obrażanie ludzi wierzących. Ten kolaż miał pokazywać, że w kulturze masowej nie ma żadnych świętości - przekonywał. Okazuje się, że Metz nie dostrzega zasadniczej różnicy między zapotrzebowaniem na pamiątki religijne a swoją obrazoburczą okładką. - Dla mnie profanacją nie jest wykorzystywanie wizerunku Matki Bożej na okładce "Machiny", lecz wizerunku Ojca Świętego do robienia tandetnych pamiątek - powiedział.
Portal internetowy tolerancja.net, przeciwstawiając się dyskryminacji religijnej, rozpoczął w poniedziałek akcję protestacyjną, której celem jest całkowity bojkot pisma "Machina", a także innych produktów Point Group oraz firm powiązanych i reklamodawców. Na stronie portalu znajdują się wzory i adresaci listów protestacyjnych, które mogą wysyłać internauci.
Jolanta Tomczak

***

Jan Maria Jackowski, sędzia Trybunału Stanu, były członek Rady ds. Mediów i Informacji przy prezydencie RP (1993-1995), były szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu (1997-2001):
Żerowanie na wyszydzaniu uczuć religijnych często jest motywowane fałszywą wizją wolności. W tym kontekście wolność jest pojęciem chwytliwym, rozumianym tutaj opacznie, które nie ma odniesienia do prawdy oraz do odpowiedzialności. Bierze się to z bełkotliwej ideologii, która wypromowała swego czasu hasło: "Zabrania się zabraniać". Należy też zwrócić uwagę na celowe i świadome działanie, polegające na tym, aby poprzez szok i prowokację reklamować dany towar i ideologię. Dlatego też takie działania, w których nie ma poszanowania dla wartości w naszej kulturze i cywilizacji, prowadzą do powszechnego chaosu.
not. MST

***

Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL:
We współczesnym świecie przesyconym reklamą i przy coraz większej otępiałości odbiorców jedną z najtrudniejszych rzeczy w biznesie i polityce jest zwracanie na siebie uwagi albo odwracanie od czegoś uwagi. Sfera sacrum jest wyjątkowo czułym punktem, którego znieważenie spotkać się musi z wielkim odzewem społecznym. Paradoks polega na tym, że odzew ten, nawet w formie protestu, staje się nośnikiem potężnej reklamy dla choćby jakiegoś tytułu gazetowego dopuszczającego się zniewagi, gdyż cała sprawa jest nagłaśniana przez media. Taniej wyjdzie nawet zapłacić karę niż finansować wielką kampanię reklamową. Im więcej protestów, tym więcej reklamy. Sytuacja jest patowa nie tylko w obecnym stanie prawnym, ale przy tak niewyobrażalnym upadku dobrych obyczajów. Bo właściwie o czym my dyskutujemy? A przede wszystkim z kim? Gdy chodzi zaś o stan prawny: niby obraza uczuć religijnych. To jest śmiechu warte! Religia obejmuje nade wszystko sferę duchowego życia człowieka. Takie karykatury obrażają przede wszystkim rozum ludzki, gdy widzimy, jak używany jest do niecnych celów; obrażają ludzką wolę, gdyż kierowana jest na zło, a nie jakaś obraza uczuć religijnych. Sacrum trzeba umieć chronić w sposób rozumny, a złamanie prawa powinno być na tyle kosztowne, aby reklama w tak niegodziwy sposób po prostu się nie opłacała. Na pewno nie można takiej sprawy puścić płazem i nie może też pozostać bezimienna, ponieważ w grę wchodzi nie tylko religia, ale prowokowanie do społecznych niepokojów.
not. MST

***

Prof. dr hab. Antoni Jackowski, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ - Zakład Geografii Religii:
Z wielkim niesmakiem i oburzeniem przyjąłem wiadomość o profanacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Matka Boża w tym wizerunku od wieków uważana jest za naszą Matkę, a przede wszystkim za Królową Korony Polskiej. I tak Ją przez wieki traktowały wszystkie stany - począwszy od królów, a skończywszy na prostym ludzie. Jest nierozerwalnie łączona z naszą historią, a Jej kult miał zawsze charakter narodowy. Jej wizerunek od stuleci był uznawany za swoiste godło Polski, tak jest również widziany na świecie - zresztą nie tylko wśród chrześcijan. Jej wielkim czcicielem był sługa Boży Jan Paweł II. Podsumowując - wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej jest świętością narodową. A dla mnie osobiście - również wielkim i niepojętym Misterium, któremu zawdzięczam życie.
Profanacja Jej wizerunku, zresztą nie pierwsza w dziejach, świadczy o wielkiej ignorancji autorów zamierzenia, braku kultury i wyobcowaniu z polskiej tradycji. Przez świat przetacza się dyskusja na temat granicy pojęcia "wolność słowa". Dzieje się to w związku z obrazą uczuć religijnych wyznawców islamu poprzez obraźliwe przedstawienia postaci Mahometa. Sprawcy profanacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej poszli dalej - obrazili uczucia religijne mieszkańców własnego kraju i wielu Polaków rozsianych na świecie.
Autorzy tego oburzającego czynu nie znają zapewne historii kultu Matki Bożej Częstochowskiej. Gdyby znali, zastanowiliby się nad swoim postępkiem. Podobne czyny zawsze bowiem rozszerzały krąg czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej, spychając równocześnie sprawców w historyczny niebyt. Pozostaje sprawa sumienia, ale doświadczenie uczy, że dla tego typu osób pojęcie takie nie istnieje.
not. EI

Artykuł w internecie

08. 02. 2006r.
Nasz Dziennik

 

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS