Śp. Lech Kaczyński 15 sierpnia 2006 roku: "Musimy mieć takie siły zbrojne,
które odpowiadają rozmiarom naszego państwa"
 
 

Śp. Lech Kaczyński 15 sierpnia 2006 roku:
"Musimy mieć takie siły zbrojne, które odpowiadają rozmiarom naszego państwa"

40 miesięcy temu - 10 kwietnia 2010 r. - straciliśmy najlepszego prezydenta wolnej Polski.

Przypominamy wystąpienie śp. Lecha Kaczyńskiego wygłoszone w dniu 15 sierpnia 2006 r. w czasie uroczystości na Placu Piłsudskiego z okazji Święta Wojska Polskiego.
Prezydent RP zwracając się do zebranych powiedział:

"Panie i Panowie Ministrowie, Panowie Generałowie, Oficerowie, Żołnierze Wojska Polskiego, Panie i Panowie,

Osiemdziesiąt sześć lat temu Polska odparła agresję, która w sposób bezpośredni groziła odzyskanej niedawno niepodległości. Nasza armia odniosła zwycięstwo nad siłami bolszewickimi. Zdarzenia te zwiemy dzisiaj Cudem nad Wisłą, ale trzeba pamiętać, że ów cud wynikał z odwagi i determinacji, z tego, że ani polski żołnierz, ani polski dowódca z wodzem naczelnym na czele nie stracili nadziei, mimo że sytuacja zdawała się być beznadziejna.

Mobilizacja społeczeństwa, tysiące ochotników, determinacja dały sukces, który spowodował, że w naszych dziejach jest państwo zwane II Rzeczpospolitą. Słusznie więc obchodzimy ten dzień, jako dzień naszej armii, choć w naszej tysiącletniej historii nie brakuje innych zwycięstw. Można by tę listę mnożyć, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę historię współczesną, to zdarzenia zwane Bitwą Warszawską odgrywają w nich rolę szczególną. która dzisiaj jest związana z naszą historią.

Pouczenia tamtych czasów pozostają do dziś aktualne, mimo, że sytuacja naszego kraju zasadniczo się zmieniła. Wtedy byliśmy krajem pozostającym w konflikcie z prawie wszystkimi sąsiadami. Granice II Rzeczpospolitej - można powiedzieć - polski żołnierz wyciął szablą. Dzisiaj żyjemy w pokojowej Europie. Otoczeni przez przyjaznych sąsiadów. Jesteśmy w NATO, w sojuszu wojskowym, który jest swoistym eksporterem demokracji, stabilizacji i bezpieczeństwa. Ale jeżeli chcemy być dobrym, sprawdzonym sojusznikiem, to musimy pamiętać, że jesteśmy nie średnim, a dość dużym europejskim państwem, które może oczekiwać od swoich sojuszników lojalności i musi taką lojalność przejawiać. Przyjmuje się, że powinna ona przyjmować postać konkretną. W Iraku, w Afganistanie, dzisiaj również w Libanie i w wielu innych miejscach na ziemi musimy nasze siły zbrojne doskonalić, musimy krok po kroku wzmacniać ich siłę.

Musimy pamiętać, że w dzisiejszym świecie każdy kraj pozostający poza układem sojuszniczym, jeżeli w takim pozostaje powinien też potrafić liczyć na własne siły. Europa jest dziś pokojowa i jestem głęboko przekonany, że pozostanie miejscem pokoju. Żeby ten pokój nie został zagrożony musimy mieć takie siły zbrojne, które odpowiadają rozmiarom naszego państwa. I będziemy je mieli, krok po kroku, z roku na rok, zwiększając środki, doskonaląc wyszkolenie bojowe, podnosząc jakość kadry oficerskiej. Ten proces już się zaczął i będzie konsekwentnie kontynuowany w imię naszego polskiego, narodowego interesu, w imię tych wszystkich z Państwa, którzy zgromadzili się dziś na tym placu i w imię stabilizacji i pokoju w Europie i na całym świecie. Mówiłem przed godziną o naszych pokojowych misjach. One są ważne, one są i będą, chociaż oczywiście miejsca ich postoju mogą się zmieniać. Do tego, aby pełnić je w sposób skuteczny potrzebne jest też ciągłe doskonalenie.

Panowie Generałowie, Oficerowie, Żołnierze Wojska Polskiego, dzień dzisiejszy nie jest najgorszy. Jutro musi być jednak lepsze pod każdym względem. Tego w dniu Wojska Polskiego, w 86. rocznicę zwycięstwa nad bolszewickim najazdem wszystkim żołnierzom polskiej armii najszczerzej chciałem życzyć."

15.08.2013r.
wPolityce

*********************************************************************************************
10 pytań zespołu Macierewicza do Macieja Laska - 7 luty 2013
*********************************************************************************************

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet