Skradziona Polsce biała broń króla na niemieckiej aukcji - Piotr Kobyliński

 

30 tysięcy euro za miecz Zygmunta III Wazy
Skradziona Polsce biała broń króla na niemieckiej aukcji

Jeden z niemieckich domów aukcyjnych oferuje na sprzedaż miecz króla Polski Zygmunta III Wazy. O ile miecz jest oryginałem, tak jak przekonuje jego sprzedawca, to jest to następny przykład handlu dobrami kultury skradzionymi w Polsce podczas II wojny światowej.

Ostatnimi czasy coraz częściej dochodzi do takiego typu zajść. Artefakty, które zostały skradzione Polsce przez okupantów, co jakiś czas pojawiają się na aukcjach w zachodnich domach aukcyjnych.

Miecz króla na aukcji

Należy wspomnieć o raporcie, który w 1945 roku opublikował rząd w Londynie. Dotyczył on skradzionych w Polsce dzieł sztuki. Według autorów raportu Niemcy i Rosjanie podczas II wojny światowej dokonali rabunków unikatowych dóbr kultury o wartości około 30 mld dolarów.

Carsten Zeige, dom aukcyjny w Niemczech, zaplanował przeprowadzić licytację miecza, który prawdopodobnie należał do Zygmunta III Wazy i pochodził z przedwojennych polskich zbiorów. Długość miecza jest równa 97,5 cm, ostrze mierzy 83,5 cm, szerokość ostrza wynosi 3,3 cm, szerokość jelca 16,3 cm.

Sprzedawca nie poinformował w jakiś sposób miecz znalazł się w jego posiadaniu. Cena wywoławcza to 30 tys. euro.

Niedawno inny berliński dom aukcyjny (Grisebach) sprzedał obraz, który został skradziony w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie. Była to akwarela Kandinskiego "Kompozycja", została sprzedana za 310 tys. euro.

Opis przedmiotu na aukcji

Oto opis, jaki widnieje na stronie aukcji:

Miecz, z datą "1592". Prawdopodobnie z posiadania króla Zygmunta III Wazy 1587 - 1632, 1592 - 1599 Dziedziczny król Szwecji. Stalowy, czerniony hilt, inkrustowany złotem i srebrem w reliefie. Długość: 97,5 cm, długość ostrza: 83,5 cm, szerokość ostrza: 3,3 cm, szerokość osłony: 16,3 cm. Kwadratowe stalowe ostrze z pustymi szlifami na wszystkich sekcjach. Ostrze z wytrawionymi zdobieniami po obu stronach. Strona trzecia: jeździec w pozycji półleżącej, trzymający laskę dowódczą, stojący lew z profilu w lewo (część herbu Wazów), portret piersiowy z profilu w lewo pełnobrodego Osmanna z wysokim turbanem (sułtan Murad III 1574 - 1595), polski orzeł w wysokim owalu w obramowaniu z koroną. Strona krzyżowa: jeździec z mieczem prawie z profilu w lewo, popiersie profilowe mężczyzny z wieńcem laurowym we włosach w prawo, w koronie wysoki owal na podstawie, skrzydła orła trzymające dwuczęściową wstęgę z napisem "vaincre ou/ mourir 1592" ("zwycięstwo lub śmierć 1592") z koroną.

Zapytaliśmy dom aukcyjny, skąd mają ten miecz?

Portal i.pl zadał kilka pytań firmie oferującej sprzedaż. Zapytaliśmy: czy to autentyk, skąd mają miecz, czy proponowali Polsce jego zakup, czy już się ktoś zgłaszał z polskiej strony? Czekamy na odpowiedź.

Zygmunt III Waza - stoi na placu Zamkowym

Przypomnijmy, że kolumna Zygmunta III Wazy, pomnik króla Zygmunta III Wazy, znajduje się na placu Zamkowym w Warszawie. Monument został wzniesiony w latach 1643-1644.

Piotr Kobyliński
Źródło: historykon.pl

Od Rp:
Jedno "partyjne plemię" samonominujące się na "patriotów" zaczyna się upominać o odszkodowania od szwabów. Kiedy i które "partyjne plemię" odważy się zażądać odszkodowania od kacapów? Przecież nie Obcy.

02.01.2023r.
i.pl

 
RUCH RODAKÓW: O Ruchu - Dołącz do nas - Aktualności RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrócie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet